1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako kalemiti ružu stablašicu?

Kako kalemiti ružu stablašicu?

Kalemljenje ruža stablašica predstavlja jedan od najpopularnijih načina razmnožavanja i uzgoja ovih prekrasnih biljaka. Ovaj postupak omogućava vrtlarima da stvore nove sorte ruža s osobinama koje žele, a istovremeno pruža mogućnost da se održe postojeće sorte. U ovom članku ćemo objasniti kako pravilno kalemiti ružu stablašicu, uključujući materijale, metode i najbolje prakse za postizanje uspješnog rezultata.

Prvo, važno je razumjeti što je kalemljenje. Kalemljenje je proces spajanja dva različita dijela biljke, gdje se jedan dio, poznat kao kalem, spaja s drugim dijelom, koji se naziva podloga. U ovom slučaju, kalem će biti izdanak željene sorte ruže, dok će podloga biti stablašica koja će rasti i pružati potporu kalemu. Odabir odgovarajuće podloge ključan je za uspjeh, jer različite podloge mogu imati različite karakteristike rasta, otpornosti na bolesti i prilagodljivosti na tlo.

Za kalemljenje ruža stablašica, potrebno je pripremiti nekoliko materijala. Osim same ruže, trebat će vam oštar nož ili škare, vrpca ili traka za vezivanje, zaštitna smola ili vosak te sredstva za njegu biljaka nakon kalemljenja. Prvo, odaberite zdrave izbojke za kalemljenje. Idealno je koristiti jednogodišnje izboje koji su čvrsti i zdravi. Izbojke treba rezati u rano proljeće, kada su mladi i još nisu počeli cvjetati.

Postupak kalemljenja započinje rezanjem izbojka. Uzmite izdanak od 10 do 15 cm dužine i izrežite ga dijagonalno na dnu, stvarajući rez koji će se lako spojiti s podlogom. Na vrhu izbojka napravite ravni rez, ostavljajući nekoliko listova. Ovaj rez će pomoći biljci da zadrži vlagu nakon kalemljenja. Zatim, pripremite podlogu, koja bi trebala biti zdrava stablašica ruže. Na podlozi, napravite rez u obliku slova ‘T’ ili ‘V’, ovisno o metodi koju koristite, kako biste stvorili prostor za umetanje kalema.

Kada su i kalem i podloga spremni, umetnite kalem u rez na podlozi. Pobrinite se da se cambijalna tkiva (zeleni sloj ispod kore) oba dijela dodiruju, jer je to ključno za uspješno spajanje. Nakon umetanja, čvrsto učvrstite kalem na podlogu koristeći vrpcu ili traku. Ovo će pomoći da se kalem ne pomiče i da se osigura dobar kontakt između dvaju dijelova. Nakon što je kalem dobro učvršćen, možete nanijeti zaštitnu smolu ili vosak na rez kako biste spriječili isušivanje i ulazak bolesti.

Jednom kada ste završili s kalemljenjem, važno je brinuti se o biljci. Smjestite je na sunčano mjesto, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost koja može isušiti kalem. Održavajte tlo vlažnim, ali ne previše mokrim, kako biste spriječili truljenje. Redovito provjeravajte kalem i podlogu, uklanjajući sve suhe ili oštećene dijelove. Nakon nekoliko tjedana, trebali biste primijetiti nove izbojke koji se pojavljuju, što je znak da je kalemljenje uspješno.

U slučaju da se kalem ne prihvati, ne očajavajte. Kalemljenje može zahtijevati više pokušaja kako bi se postigao željeni rezultat. Praksa čini majstora, a svaka nova godina donosi nove prilike za učenje i usavršavanje vještine kalemljenja. Kada na kraju uspijete, uživat ćete u vlastoručno uzgojenim ružama stablašicama koje će ukrasiti vaš vrt ili balkon.

U zaključku, kalemljenje ruža stablašica je proces koji zahtijeva pažnju i praksu, ali nagrade su neizmjerne. Uz malo truda i brige, možete postići prekrasne rezultate i stvoriti jedinstvene biljke koje će rasti i cvjetati dugi niz godina. Osim toga, kalemljenje je odličan način za razmnožavanje biljaka koje volite i za stvaranje vlastitih vrtnih remek-djela.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment