1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako liječiti giht i prilagoditi prehranu?

Kako liječiti giht i prilagoditi prehranu?

Giht je oblik artritisa koji uzrokuje bolne napade u zglobovima, a najčešće se manifestira u zapešću, koljenu ili palcu. Ova bolest nastaje uslijed nakupljanja kristala mokraćne kiseline u zglobovima, što dovodi do upale i jake boli. Giht se može kontrolirati odgovarajućim liječenjem i promjenom životnih navika, posebice ishrane. U ovom članku istražit ćemo kako učinkovito liječiti giht i prilagoditi ishranu kako bi se smanjili simptomi i spriječili daljnji napadi.

Prvo, važno je razumjeti uzroke gihta. Giht se često javlja zbog prekomjernog unosa purina, koji se nalaze u raznim namirnicama. Purini se u tijelu razgrađaju u mokraćnu kiselinu, a kada tijelo ne može dovoljno brzo izbaciti mokraćnu kiselinu, ona se nakuplja i formira kristale u zglobovima. Stoga je ključno iz prehrane isključiti namirnice bogate purinima.

Namirnice koje bi trebalo izbjegavati uključuju crveno meso, unutarnje organe (kao što su jetra i bubrezi), plodove mora i neke vrste ribe, uključujući sardine i skušu. Osim toga, alkohol, posebice pivo, također može povećati razinu mokraćne kiseline u tijelu. Umjesto toga, preporučuje se konzumacija namirnica koje su siromašne purinima, poput mliječnih proizvoda, povrća, voća i žitarica. Mliječni proizvodi, osobito jogurt, mogu pomoći u smanjenju razine mokraćne kiseline.

Osim promjene u prehrani, važno je i održavati zdravu tjelesnu težinu. Prekomjerna tjelesna težina može povećati rizik od napada gihta, stoga je preporučljivo raditi na postizanju i održavanju zdrave tjelesne mase. Redovita tjelesna aktivnost, poput hodanja, plivanja ili vožnje bicikla, može pomoći u gubitku kilograma i poboljšanju općeg zdravlja. Također, važno je piti dovoljno tekućine, posebno vode, koja pomaže u ispiranju mokraćne kiseline iz tijela.

Kada su u pitanju lijekovi, liječnici često propisuju nesteroidne protuupalne lijekove (NSAID) za ublažavanje boli i upale tijekom napada gihta. U nekim slučajevima, liječnici mogu preporučiti i lijekove koji smanjuju razinu mokraćne kiseline, kao što su alopurinol ili febuksostat, koji pomažu u prevenciji budućih napada. Uvijek se posavjetujte s liječnikom o najboljem pristupu liječenju gihta, jer će on moći prilagoditi terapiju vašim specifičnim potrebama.

Pored prehrambenih promjena i lijekova, važno je i smanjiti stres, jer stres može pogoršati simptome gihta. Tehnike opuštanja, poput meditacije, joge ili dubokog disanja, mogu pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju općeg blagostanja. Također je korisno redovito provoditi vrijeme s obitelji i prijateljima, jer socijalna podrška može imati pozitivan učinak na mentalno zdravlje.

Osim toga, postoje i neki prirodni dodaci koji mogu pomoći u kontroli gihta. Na primjer, vitamin C može pomoći u smanjenju razine mokraćne kiseline, dok ekstrakt trešnje može smanjiti učestalost napada. Međutim, prije nego što započnete bilo koji dodatak, uvijek se posavjetujte s liječnikom kako biste osigurali da je to sigurno i prikladno za vas.

U zaključku, liječenje gihta zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje promjene u prehrani, održavanje zdrave tjelesne težine, uzimanje lijekova prema uputama liječnika i upravljanje stresom. Pravilna ishrana je ključna u smanjenju simptoma i prevenciji napada. Ako sumnjate da imate giht ili imate pitanja o liječenju, svakako se obratite svom liječniku za stručni savjet.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment