Teniski lakat, poznat i kao lateralni epikondilitis, je stanje koje se javlja uslijed prekomjernog korištenja mišića i tetiva u podlaktici, što dovodi do bolova na vanjskoj strani lakta. Ova ozljeda nije rezervirana samo za tenisače, već se može javiti kod svakoga tko ponavlja iste pokrete, poput rada na računalu ili izvođenja ručnih radova. Ako ste se suočili s ovim problemom, u nastavku ćemo raspraviti o različitim metodama liječenja koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma.
Prvi korak u liječenju teniskog lakta je odmaranje. Važno je smanjiti aktivnost koja uzrokuje bol, kako bi se omogućilo ozlijeđenim tkivima da se oporave. Odmaranje ne znači potpuno izbjegavanje svih aktivnosti, već samo onih koje izravno opterećuju lakat. U nekim slučajevima, korištenje elastičnih zavoja ili udlaga može dodatno pomoći u stabilizaciji zapešća i smanjenju opterećenja na laktu.
Osim odmora, primjena leda također može biti od pomoći. Hladni oblozi mogu smanjiti upalu i bol, a preporučuje se njihovo korištenje nekoliko puta dnevno, posebno nakon aktivnosti koje uzrokuju nelagodu. Treba ih primjenjivati po 15-20 minuta, a između primjena ostavite nekoliko sati pauze kako biste izbjegli oštećenje kože.
Fizioterapija je još jedan važan aspekt liječenja teniskog lakta. Fizioterapeut može procijeniti vašu situaciju i razviti individualni program vježbi koji će pomoći u jačanju mišića oko lakta i zapešća. Ove vježbe obično uključuju istezanje i jačanje, a cilj im je poboljšati fleksibilnost i snagu mišića, što može smanjiti pritisak na tetive.
U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti korištenje protuupalnih lijekova, kao što su ibuprofen ili naproksen, koji mogu pomoći u smanjenju boli i upale. Međutim, važno je konzultirati se s liječnikom prije uzimanja bilo kakvih lijekova, posebno ako imate druge zdravstvene probleme ili uzimate druge lijekove.
U težim slučajevima, kada konzervativni tretmani ne donose rezultate, liječnik može preporučiti injekcije kortikosteroida ili plazme bogate trombocitima (PRP). Ove injekcije mogu pomoći u smanjenju upale i potaknuti proces ozdravljenja. Također, postoje i kirurške opcije, ali one se obično razmatraju kao posljednja mogućnost kada su svi drugi tretmani neuspješni.
Uz liječenje, važno je i promijeniti način na koji obavljate aktivnosti koje su dovele do ozljede. Pokušajte koristiti ergonomsku opremu, pravilnu tehniku i pauze tijekom rada. Uvođenje promjena u svakodnevne navike može značajno smanjiti rizik od ponovnog pojavljivanja teniskog lakta.
Na kraju, važno je biti strpljiv tijekom procesa ozdravljenja. Teniski lakat može potrajati nekoliko tjedana ili čak mjeseci da se potpuno oporavi, ovisno o težini ozljede i pridržavanju uputa liječnika i fizioterapeuta. Redovito praćenje napretka s vašim zdravstvenim stručnjakom može osigurati da se oporavak odvija pravilno.
Ukratko, liječenje teniskog lakta uključuje odmaranje, primjenu leda, fizioterapiju, lijekove, a u težim slučajevima i injekcije ili operaciju. Ključ uspješnog oporavka je u kombinaciji svih ovih metoda uz promjenu navika koje su dovele do ozljede. Ako sumnjate u ozbiljnost svog stanja, obavezno se konzultirajte s liječnikom.