1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako montirati plastenik?

Kako montirati plastenik?

Montiranje plastenika može biti odličan način da poboljšate uvjete za uzgoj biljaka, posebno u hladnijim klimama. Plastenička poljoprivreda omogućuje vam produženje sezone rasta, zaštitu od nepovoljnih vremenskih uvjeta i veću kontrolu nad uvjetima rasta. U ovom članku opisat ćemo korake koje trebate poduzeti kako biste uspješno montirali plastenik u svom vrtu.

Prvo, odabir prave lokacije za plastenik je ključan. Trebali biste odabrati sunčano mjesto koje će primati najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Izbjegavajte područja gdje se voda može zadržavati ili gdje su gusti drveći, jer to može smanjiti sunčevu svjetlost i povećati vlagu unutar plastenika. Također, provjerite da li je odabrano mjesto lako dostupno za održavanje i berbu, ali i za ulazak i izlazak materijala i alata.

Nakon što ste odabrali lokaciju, sljedeći korak je priprema terena. Uklonite sav korov i kamenje, a ako je potrebno, poravnajte tlo. U nekim slučajevima, možda ćete htjeti dodati sloj organske tvari, poput komposta, kako biste poboljšali kvalitetu tla. Ovo će pomoći u održavanju vlage i osigurati hranjive tvari za biljke koje planirate saditi unutar plastenika.

Kada je teren pripremljen, možete započeti s montažom samog plastenika. Prvo, provjerite sve dijelove koji su uključeni u paket. Obično će plastenik imati metalnu ili plastičnu konstrukciju, a za pokrivanje se najčešće koristi PVC folija ili staklo. Pripazite da su svi dijelovi ispravni i da ih imate u dovoljnoj količini kako biste izbjegli probleme tijekom montaže.

Sljedeći korak je montaža okvira plastenika. Ako imate metalni okvir, obavezno slijedite upute proizvođača. Obično će to uključivati povezivanje okvira pomoću vijaka i matica. U slučaju plastičnog okvira, dijelovi se obično jednostavno spajaju bez dodatnih alata. Važno je da okvir bude čvrsto postavljen i da bude stabilan, jer će biti izložen vjetru i drugim vremenskim uvjetima.

Nakon što je okvir postavljen, vrijeme je za postavljanje pokrivača. Ako koristite PVC foliju, pažljivo je razvucite preko okvira i učvrstite je na mjestu pomoću trakica ili steznih kopči. Ako koristite staklo, pripazite da su svi stakleni paneli pravilno postavljeni i da su čvrsto pričvršćeni kako bi se spriječilo prodiranje vode i zraka. Osiguranje dobrog brtvljenja između panela je ključno za održavanje optimalne temperature i vlažnosti unutar plastenika.

Kada je plastenik montiran, preporučuje se dodavanje ventilacijskih otvora kako biste spriječili pregrijavanje unutar plastenika. Ventilacija je bitna, posebno tijekom vrućih ljetnih dana, jer pomaže u održavanju zdrave mikroklime unutar plastenika. Mnogi modeli plastenika dolaze s ugrađenim ventilacijskim sustavima, ali ako vaš model to ne uključuje, možete dodati ručne ili automatske ventilacijske otvore.

Na kraju, kada je plastenik završen, vrijeme je za pripremu tla unutar njega. Možete koristiti iste tehnike koje biste koristili u svom vrtu – obraditi tlo, dodati kompost, a zatim planirati gdje ćete posaditi svoje biljke. Razmislite o vrstama biljaka koje želite uzgajati i kako ih rasporediti unutar plastenika, kako biste maksimalno iskoristili prostor i svjetlost.

Montiranje plastenika može biti izazovan, ali i vrlo nagrađujući projekt. Kada završite, moći ćete uživati u plodovima svog rada i uživati u uzgoju biljaka tijekom cijele godine. Sretno s vašim plastenikom!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment