Kada se odlučite napustiti svoju trenutnu radnu poziciju, jedna od važnih stvari koju trebate učiniti je obavijestiti poslodavca o svom odlasku. U takvim situacijama, slanje e-maila je najčešći način komunikacije. Ovaj članak će vam pružiti savjete i primjer kako napisati e-mail za odlazak iz firme.
Prvo, važno je započeti e-mail s odgovarajućim pozdravom. Uvijek je dobro obratiti se poslodavcu imenom i prezimenom, ako ste u neformalnom odnosu. Primjer pozdrava može biti: ‘Poštovani [ime i prezime],’. Nakon pozdrava, možete odmah preći na bit e-maila.
U prvom dijelu e-maila, trebate jasno i sažeto navesti svoj razlog odlaska. Bilo da se radi o novoj poslovnoj prilici, osobnim razlozima ili promjeni karijere, važno je da to izložite na način koji je profesionalan i pozitivan. Na primjer: ‘Želim vas obavijestiti da sam donio/la odluku o napuštanju svoje trenutne pozicije zbog novih profesionalnih izazova koji su se pojavili.’ Ovakav pristup pokazuje vašu profesionalnost i poštovanje prema trenutnom poslodavcu.
Nakon što ste naveli razlog odlaska, dobro je zahvaliti se na prilikama koje ste imali tijekom rada u toj firmi. Ovo je prilika da izrazite zahvalnost za sve što ste naučili i za podršku koju ste primili. Na primjer: ‘Želim se zahvaliti vama i cijelom timu na podršci i svim iskustvima koja sam stekao/la tijekom svog rada ovdje.’ Ovakve riječi ostavljaju dobar dojam i pomažu u održavanju dobrih odnosa.
Nakon zahvalnosti, trebate navesti datum kada planirate napustiti firmu. Ovdje je važno poštivati otkazni rok koji je definiran u vašem ugovoru o radu. Na primjer, možete reći: ‘Moj posljednji radni dan bit će [datum], što je u skladu s otkaznim rokom.’ Ova informacija je ključna za poslodavca, jer im pomaže da planiraju daljnje korake vezane uz vaše radno mjesto.
Na kraju, dobro je završiti e-mail s ponudom za pomoć tijekom prijelaznog razdoblja. Na primjer: ‘Rado ću pomoći u prijelazu i osigurati da svi moji zadaci budu dovršeni do mog odlaska.’ Ova ponuda pokazuje vašu odgovornost i predanost poslu, čak i kada odlazite.
Na kraju e-maila, ne zaboravite se potpisati. Uključite svoje ime, prezime i, ako je potrebno, svoju trenutnu poziciju. Ovo će pomoći da se e-mail jasno identificira i ostavi dobar dojam. Također, ako imate kontakt informacije, možete ih dodati za lakšu komunikaciju u budućnosti.
Primjer cjelokupnog e-maila može izgledati ovako:
Poštovani [ime i prezime],
Želim vas obavijestiti da sam donio/la odluku o napuštanju svoje trenutne pozicije zbog novih profesionalnih izazova koji su se pojavili. Želim se zahvaliti vama i cijelom timu na podršci i svim iskustvima koja sam stekao/la tijekom svog rada ovdje.
Moj posljednji radni dan bit će [datum], što je u skladu s otkaznim rokom. Rado ću pomoći u prijelazu i osigurati da svi moji zadaci budu dovršeni do mog odlaska.
Hvala još jednom na svemu. Radujem se održavanju kontakta u budućnosti.
S poštovanjem,
[ime i prezime]
[trenutna pozicija]
U zaključku, slanje maila za odlazak iz firme može biti jednostavan proces ako znate kako ga pravilno sastaviti. Budite jasni, sažeti i profesionalni, a vaše će odlazak biti zabilježen na pozitivan način. Održavanje dobrih odnosa s bivšim kolegama i poslodavcima je uvijek korisno, a ovaj e-mail može biti prvi korak prema tome.