Blansiranje kose je proces koji se često koristi za posvjetljivanje kose i za pripremu kose za daljnje bojanje. Iako je ovaj postupak tradicionalno rezerviran za frizerske salone, mnogi se odlučuju na blansiranje kod kuće, kako bi uštedjeli novac i vrijeme. U ovom članku istražit ćemo kako napraviti blans za kosu kod kuće, potrebne sastojke, korake te savjete za uspješan rezultat.
Prije nego što krenemo s postupkom blansiranja, važno je napomenuti da je blansiranje kemijski proces koji može oštetiti kosu ako se ne provodi ispravno. Stoga, ako imate osjetljivu kosu ili ste prvi put u ovome, preporučujemo da se konzultirate s frizerom ili barem obavite test na malom dijelu kose. Također, pobrinite se da imate sve potrebne alate i proizvode pri ruci.
Za blansiranje kose kod kuće trebat će vam sljedeći sastojci: prah za posvjetljivanje, oksidans ili developer (najčešće 20 ili 30 vol), rukavice, plastična zdjela, kist za nanošenje, i eventualno zaštitni kaput. Svi ovi proizvodi mogu se nabaviti u specijaliziranim trgovinama za frizerske potrepštine ili online.
Prvo, pripremite svoj prostor. Osigurajte da je mjesto gdje ćete raditi dobro prozračeno, a također pokrijte površine kako biste izbjegli mrlje od kemikalija. Obucite stariju odjeću ili zaštitni kaput, jer će vam se mješavina vjerojatno proliti.
Sljedeći korak je priprema smjese. U plastičnu zdjelu stavite prah za posvjetljivanje i dodajte oksidans u omjeru koji je naznačen na pakiranju. Obično se koristi omjer 1:2, što znači da na jednu mjericu praha ide dvije mjere oksidansa. Miješajte dok ne dobijete glatku i homogenu smjesu bez grudica. Važno je raditi brzo, jer smjesa počinje djelovati odmah nakon miješanja.
Prije nego što nanesete smjesu, zaštitite kožu oko kose s malo vazelina ili kreme, kako biste izbjegli iritacije. Započnite nanošenje smjese od donjih dijelova kose, jer će ti dijelovi trebati više vremena da se obrade. Koristite kist za nanošenje, i pazite da ravnomjerno pokrijete svaki pramen. Kada završite s donjim dijelovima, prijeđite na gornje dijelove kose. Također, budite oprezni da ne nanesete previše smjese na kožu glave, kako biste izbjegli opekline.
Nakon što ste nanijeli smjesu, pokrijte kosu plastičnom kapom ili folijom kako biste zadržali toplinu, što će pomoći u bržem posvjetljivanju. Vrijeme djelovanja ovisit će o željenoj nijansi i stanju vaše kose, ali obično se kreće od 20 do 45 minuta. Provjeravajte kosu svakih 10 minuta kako biste izbjegli prekomjerno posvjetljivanje.
Kada ste postigli željenu nijansu, isperite smjesu s kose hladnom vodom i koristite šampon za dubinsko čišćenje kako biste uklonili sve ostatke kemikalija. Nakon pranja, preporučujemo korištenje hidratantne maske ili regeneratora kako biste obnovili vlagu u kosi, budući da blansiranje može isušiti vašu kosu.
U zaključku, blansiranje kose kod kuće može biti jednostavan i isplativ način da promijenite svoj izgled. Međutim, važno je pristupiti procesu s pažnjom i odgovornošću. Uvijek se informirajte o proizvodima koje koristite i, ako je potrebno, potražite stručnu pomoć. Vaša kosa zaslužuje najbolju njegu, stoga se pobrinite da je ne oštetite tijekom procesa blansiranja.