U današnje vrijeme sve više ljudi prepoznaje važnost prirodnih rješenja za poboljšanje kvalitete tla, bilja i općenito zdravlja okoliša. Jedan od najzanimljivijih i najkorisnijih načina za postizanje ovih ciljeva je korištenje efektivnih mikroorganizama. Ovaj članak će vas provesti kroz proces izrade efektivnih mikroorganizama kod kuće, koristeći jednostavne sastojke koje možete pronaći u svojoj kuhinji ili lokalnoj trgovini.
Efektivni mikroorganizmi (EM) su mješavina različitih korisnih mikroorganizama, uključujući bakterije, kvasce i gljivice, koji djeluju sinergijski kako bi poboljšali zdravlje tla i biljaka. Ovi mikroorganizmi mogu pomoći u razgradnji organskih tvari, poboljšanju strukture tla, smanjenju patogena i poticanju rasta biljaka. Izrada vlastitih EM-a je jednostavna i isplativa, a možete ih koristiti u vrtu, za kompostiranje ili čak za poboljšanje kvalitete vode.
Za izradu efektivnih mikroorganizama kod kuće trebat će vam nekoliko osnovnih sastojaka: riža, melasa, voda i neki izvor korisnih mikroorganizama, poput zrelog komposta ili voćne kore. Počnite s prvim korakom – pripremom riže. Uzmite 1 šalicu riže i operite je pod mlazom vode kako biste uklonili škrob. Nakon što ste oprali rižu, skuhajte je u 2 šalice vode dok ne omekša. Kada je riža kuhana, procijedite je i ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu.
Kada se riža ohladila, dodajte 1/4 šalice melase. Melasa je bogata šećerima koji će poslužiti kao hrana za mikroorganizme. Nakon što ste dodali melasu, dobro promiješajte smjesu kako biste osigurali da se melasa ravnomjerno rasporedi. Sljedeći korak je dodavanje izvora korisnih mikroorganizama. Ako imate zreli kompost, uzmite 1/4 šalice i dodajte ga u smjesu riže i melase. Ako nemate kompost, možete koristiti koru od voća poput banane ili jabuke.
Zadnji korak u pripremi je dodavanje vode. Uzmite 2 šalice pročišćene ili kišnice i dodajte je u smjesu. Sve dobro promiješajte i prebacite u staklenku ili plastičnu bocu. Važno je ostaviti malo prostora na vrhu boce kako bi zrak mogao cirkulirati. Pokrijte bocu gazom ili kuhinjskom krpom kako biste spriječili ulazak insekata, ali omogućili zrak da prodre.
Smjesu treba ostaviti da fermentira na toplom mjestu, daleko od izravne sunčeve svjetlosti, otprilike 7 do 14 dana. Tijekom tog razdoblja, svakodnevno provjeravajte bocu i lagano je protresite kako biste potaknuli fermentaciju. Kada primijetite da je smjesa počela proizvoditi mjehuriće i mirisati slatko, to znači da su mikroorganizmi aktivni i da je vaša smjesa spremna za upotrebu.
Jednom kada su efektivni mikroorganizmi spremni, mogu se koristiti na različite načine. Razrijedite ih s vodom u omjeru 1:100 i koristite kao folijarnu prihranu za biljke ili ih dodajte u tlo prilikom sadnje. Također ih možete koristiti za poboljšanje kvalitete komposta ili kao prirodni pesticid. Osim toga, EM se mogu koristiti za čišćenje i poboljšanje kvalitete vode u ribnjacima ili akvarijima.
Izrada efektivnih mikroorganizama je ne samo ekološki prihvatljiv način da poboljšate svoj vrt, već i način da se povežete s prirodom i naučite više o mikroorganizmima koji su od vitalnog značaja za našu okolinu. Osim toga, korištenjem EM-a smanjujete potrebu za kemijskim gnojivima i pesticidima, čime doprinosite očuvanju zdravlja tla i bilja.
Ulaganje u izradu efektivnih mikroorganizama je isplativo, a cijena potrebnih sastojaka je minimalna. Na primjer, riža i melasa koštaju manje od 5 eura, a ostatak sastojaka možete pronaći u svom domu ili lokalnoj trgovini. Kada uzmete u obzir sve prednosti koje EM donose, jasno je da je ovo ulaganje u vašu budućnost i budućnost vašeg okoliša.