1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako napraviti mali plastenik?

Kako napraviti mali plastenik?

U današnje vrijeme, sve više ljudi odlučuje se za uzgoj vlastitih biljaka, povrća i cvijeća, a jedan od najučinkovitijih načina za to je izgradnja malog plastenika. Plastenička proizvodnja omogućava produženje vegetacijske sezone, zaštitu biljaka od nepovoljnih vremenskih uvjeta i potpunu kontrolu nad okruženjem u kojem biljke rastu. U ovom članku, istražit ćemo korake potrebne za izradu malog plastenika koji će vam pomoći da uživate u plodovima svog rada.

Prvo, razmislite o mjestu na kojem ćete postaviti plastenik. Trebao bi biti smješten na sunčanom mjestu, zaštićen od jakih vjetrova, s dobrom drenažom. Idealno je da bude smješten na južnoj strani vašeg dvorišta kako bi mogao primati što više sunčeve svjetlosti tijekom dana. Pripremite tlo uklanjanjem korova i kamenja te izravnavanjem površine.

Kada ste odabrali lokaciju, sljedeći korak je odabir materijala za konstrukciju. Za izradu okvira plastenika možete koristiti drvo, metal ili PVC cijevi. Drvo je najčešće korišteno zbog svoje dostupnosti i lakoće obrade. Ako se odlučite za drvo, pobrinite se da koristite otporan materijal, poput cedra ili bora, koji će izdržati vremenske uvjete. Također, razmislite o premazu drva kako biste ga zaštitili od vlage i insekata.

Kada ste prikupili materijale, započnite s izradom okvira. Okvir plastenika trebao bi biti stabilan i čvrst. Uzmite u obzir dimenzije, jer mali plastenik ne treba biti prevelik. Standardne dimenzije za mali plastenik su oko 2 metra u širinu i 3 metra u dužinu. Nakon što ste izgradili okvir, sljedeći korak je dodavanje pokrova. Za pokrov možete koristiti plastične folije ili staklo. Plastična folija je lakša i jeftinija opcija, dok staklo pruža bolju izolaciju i dugovječnost. Prilikom postavljanja pokrova, pobrinite se da je dobro zategnut i da ne ostavlja praznine kroz koje bi mogao proći zrak.

Nakon što je plastenik izgrađen, vrijeme je da razmislite o unutarnjem uređenju. Postavite police ili gredice unutar plastenika kako biste maksimalno iskoristili prostor. Na policama možete posaditi manje biljke ili koristiti saksije za uzgoj. Također, razmislite o sustavu navodnjavanja, koji može biti jednostavan sustav kapanja ili klasično zalijevanje. Osiguravanje pravilne vlažnosti tla je ključno za uspješan rast biljaka.

Konačno, ne zaboravite na ventilaciju. Plastenička klima može postati vrlo topla, stoga je važno osigurati dobar protok zraka. Možete instalirati prozore ili otvore koji se mogu otvoriti. Također, razmislite o korištenju ventilatora kako biste dodatno osigurali svjež zrak unutar plastenika.

Izgradnja malog plastenika može biti vrlo isplativa i zadovoljstvo može biti neizmjerno. Uz pravilnu njegu i pažnju, vaš plastenik će postati oaza za vaše omiljene biljke i osigurati vam bogatu berbu tijekom cijele godine.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment