1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Kako napraviti plastenik?

Kako napraviti plastenik?

Plastenik je izvrstan način za produžavanje sezone rasta biljaka i omogućavanje uzgoja različitih vrsta povrća i cvijeća tijekom cijele godine. Izgradnja plastenika može se činiti kao složen zadatak, ali s pravim pristupom i materijalima, možete stvoriti funkcionalan i efikasan plastenik u svom dvorištu. U ovom članku istražit ćemo korake potrebne za izgradnju plastenika koji će zadovoljiti vaše potrebe.

Prvo, odabir mjesta za plastenik je od presudne važnosti. Trebali biste odabrati sunčano mjesto koje je zaštićeno od jakih vjetrova. Idealno bi bilo da plastenik bude orijentiran prema jugu kako bi maksimalno iskoristio sunčevu svjetlost. Pripremite teren tako što ćete ukloniti kamenje, korov i druge prepreke. Površina treba biti ravna i dobro drenirana kako bi se izbjeglo nakupljanje vode unutar plastenika.

Nakon što ste pripremili teren, sljedeći korak je odabir materijala za konstrukciju plastenika. Postoji nekoliko opcija, uključujući drvo, metal ili PVC cijevi. Drvene konstrukcije su estetski privlačne, ali zahtijevaju redovno održavanje. Metalne konstrukcije su dugotrajnije, dok su PVC cijevi lagane i jednostavne za rad, što ih čini popularnim izborom za manje plastenike. U svakom slučaju, važno je odabrati kvalitetne materijale koji će izdržati vremenske uvjete.

Jednom kada odaberete materijale, možete početi s izgradnjom okvira plastenika. Okvir može biti jednostavne pravokutne ili polukružne forme, ovisno o vašim preferencijama i prostoru koji imate na raspolaganju. Ako se odlučite za polukružni oblik, možete koristiti PVC cijevi ili žice koje ćete saviti u oblik polukruga i pričvrstiti na zemlju. Kada je okvir gotov, vrijeme je za postavljanje prozirnog pokrova. Najčešće se koristi plastična folija ili staklo, a izbor ovisi o vašem budžetu i potrebama. Plastična folija je lakša i jeftinija, dok staklo pruža bolju izolaciju, ali je skuplje i teže za instalaciju.

Jednom kada je plastenik izgrađen, važno je razmisliti o sustavu ventilacije. Dobra ventilacija je ključna za održavanje optimalne temperature i vlažnosti unutar plastenika. Možete ugraditi prozore na gornjem dijelu plastenika ili koristiti ventilatore za cirkulaciju zraka. Također, razmislite o sustavu grijanja ako planirate uzgajati biljke tijekom hladnijih mjeseci. Grijanje može biti jednostavno, poput korištenja grijača ili toplinskih lampi, ili složenije s postavljanjem sustava za grijanje na bazi vode.

Nakon što ste završili s izgradnjom i opremanjem plastenika, vrijeme je za sadnju. Prilikom odabira biljaka, razmislite o onima koje najbolje odgovaraju uvjetima unutar plastenika. Povrće poput rajčica, paprike, krastavaca i salate dobro uspijeva u plastenicima, ali možete razmisliti i o uzgoju cvijeća ili začinskog bilja. Pratite uvjete rasta, redovito zalijevajte i osigurajte da biljke imaju dovoljno sunčeve svjetlosti i hranjivih tvari. S vremenom ćete steći iskustvo i znanje koje će vam pomoći da optimizirate svoj plastenik i postignete najbolje rezultate.

Izgradnja plastenika može biti izuzetno nagrađujući projekt koji ne samo da će vam omogućiti da uzgajate vlastite biljke, već će također pridonijeti vašem zdravlju i blagostanju. S malo truda i strpljenja, vaš plastenik može postati pravi mali raj za uzgoj biljaka.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment