1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako napraviti tofu kod kuće?

Kako napraviti tofu kod kuće?

Tofu je popularna namirnica, posebno među vegetarijancima i vegana, zbog svoje sposobnosti da upija okuse i pruža visokokvalitetne proteine. Iako se tofu može kupiti u trgovinama, pravljenje tofua kod kuće može biti izuzetno zadovoljavajuće i omogućuje vam da prilagodite teksturu i okus prema vlastitim željama. U ovom članku ćemo vas provesti kroz proces izrade tofua kod kuće, uključujući potrebne sastojke, opremu i korake koje trebate slijediti.

Za izradu tofua kod kuće, osnovni sastojci su sočivo, voda i koagulant. Najčešći koagulant koji se koristi je magnezij sulfat (poznat kao Epsomova sol) ili nigari, koji je prirodni koagulant dobiven iz morske soli. Osim toga, trebat će vam i neki osnovni alati, uključujući cjedilo, gazu ili čistu krpu, posudu za miješanje i tešku posudu koja će služiti kao preša za tofu.

Prvo, potrebno je pripremiti sočivo. Koristite 250 g suhog sočiva, koje treba namočiti u vodi nekoliko sati ili, još bolje, preko noći. Nakon što se sočivo natopi, isperite ga i stavite u blender s 750 ml svježe vode. Blendajte dok ne dobijete glatku smjesu. Ova smjesa će poslužiti kao osnova za vaš tofu.

Nakon blendanja, smjesu je potrebno procijediti kako biste odvojili tekućinu od čvrstih dijelova. U tu svrhu, stavite cjedilo obloženo gazom iznad posude i polako ulijte smjesu. Pomoću lopatice ili žlice, pritisnite čvrste dijelove kako biste dobili što više tekućine. Ova tekućina, koja se zove ‘soja mlijeko’, je osnovni sastojak za tofu. Čvrsti dijelovi koji ostanu u gazu mogu se sačuvati za pripremu drugih jela, poput sojinog brašna ili kao dodatak salatama.

Sljedeći korak je kuhanje sojinog mlijeka. Ulijte procijeđeno soja mlijeko u lonac i zagrijavajte na srednjoj vatri, neprestano miješajući kako ne bi zagorjelo. Kada mlijeko dosegne temperaturu od oko 90°C, dodajte koagulant. Ako koristite magnezij sulfat, otopite 1-2 žličice u malo tople vode i dodajte u mlijeko. Miješajte nekoliko minuta dok se ne počnu formirati grudice. Ovo su čestice tofua koje se počinju odvajati od tekućine.

Kada se grudice formiraju, maknite lonac s vatre i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Zatim, ponovno procijedite smjesu kroz gazu, ali ovaj put u drugu posudu koja će poslužiti kao preša. Pritom, čvrsto stisnite gazu kako biste uklonili višak tekućine. Ovisno o tome koliko čvrst tofu želite, pritisnite ga duže ili kraće. Za čvrsti tofu, pritisnite ga 20-30 minuta, dok za mekši tofu pritisak može trajati samo 10 minuta.

Nakon što ste oblikovali tofu, izvadite ga iz gaze i stavite u posudu s hladnom vodom kako biste ga ohladili i očistili. Tofu se može čuvati u hladnjaku nekoliko dana, a može se i smrznuti za duže čuvanje. Kada ga želite koristiti, možete ga pripremiti na različite načine: pržiti, peći, kuhati ili dodavati u variva.

Jedna od prednosti domaćeg tofua je ta što možete eksperimentirati s različitim okusima i dodacima. Možete dodati začine ili bilje u smjesu dok pravite tofu ili ga marinirati nakon što je gotov. Na taj način, vaš tofu može postati jedinstveno jelo prilagođeno vašim osobnim preferencijama.

Uzimajući u obzir sve zdravstvene prednosti tofua i njegovu svestranost, izrada tofua kod kuće može biti izvrstan način da poboljšate svoju prehranu i uživate u svježim, prirodnim namirnicama. Osim toga, troškovi izrade tofua kod kuće su znatno niži od kupnje gotovog tofua, što može biti značajna ušteda, posebice ako redovito konzumirate ovu namirnicu. Na kraju, izrada tofua kod kuće ne samo da vam daje kontrolu nad sastojcima, već i zadovoljstvo stvaranja nečega vlastitim rukama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment