Višnjevača, ili liker od višnje, jedan je od najpopularnijih voćnih likera u Hrvatskoj. Ovaj ukusni napitak savršen je za sve prilike, bilo da ga poslužujete kao aperitiv, uz desert ili kao dodatak koktelima. U nastavku donosimo detaljan vodič kako pripremiti višnjevaču kod kuće, koristeći svježe višnje i nekoliko jednostavnih sastojaka.
Prvo, važno je odabrati prave višnje. Najbolje su one zrele i sočne, koje imaju intenzivan okus. Idealne su višnje sorte Marasku, ali možete koristiti i druge sorte koje volite. Pripremite oko 1 kg svježih višnje, a ako nemate svježih, možete koristiti i zamrznute višnje.
Kada ste odabrali višnje, sljedeći korak je njihova priprema. Operite višnje pod mlazom hladne vode i odstranite koštice. Ako želite, možete ostaviti nekoliko koštica unutar višnje jer one mogu dodati dodatnu aromu likeru, no budite oprezni jer previše koštica može učiniti liker gorčim. Nakon što ste pripremili višnje, stavite ih u staklenku s poklopcem, koja bi trebala biti dovoljno velika da stane sav sadržaj.
Za sljedeći korak, potrebno je pripremiti alkoholnu bazu. Najčešće se koristi rakija, ali možete koristiti i kvalitetni voćni destilat ili neutralni alkohol (kao što je vodka) s visokim postotkom alkohola (najmanje 40%). U staklenku s višnjama ulijte oko 0,5 litara alkohola. Važno je da višnje budu potpuno prekrivene alkoholom kako bi se osigurala pravilna ekstrakcija okusa.
Uz višnje i alkohol, potrebno je dodati i zaslađivač. Najčešće se koristi šećer, ali možete koristiti i med ili drugi prirodni zaslađivač po vlastitom izboru. Ako koristite šećer, preporučujemo dodavanje oko 200-300 grama, ovisno o tome koliko slatko volite. U staklenku s višnjama, alkoholom i šećerom dodajte i nekoliko klinčića, štapić cimeta ili nekoliko zrna crnog papra za dodatnu aromu. Ova kombinacija začina može značajno poboljšati okus vašeg likera.
Nakon što ste sve sastojke stavili u staklenku, dobro zatvorite poklopac i stavite staklenku na tamno i hladno mjesto. Preporučuje se da liker ostavite da odstoji najmanje 2-3 mjeseca, a neki preporučuju i do 6 mjeseci. Tijekom tog razdoblja, svakih nekoliko tjedana protresite staklenku kako bi se svi okusi dobro sjedili. Što duže ostavite liker, to će postati bolji i aromatičniji.
Kada je vrijeme da filtrirate liker, pripremite čistu bocu za skladištenje. Koristite gazu ili fino sito kako biste odvojili tekućinu od višnje i začina. Nakon filtriranja, liker možete uliti u boce i zatvoriti ih. Preporučujemo da boce označite datumom pripreme, kako biste znali koliko je dugo stajao.
Višnjevača se može poslužiti odmah, ali kao i mnogi drugi likeri, s vremenom postaje još bolja. Čuvajte je na tamnom i hladnom mjestu, a kada je otvorite, uživajte u njenom bogatom okusu. Možete je poslužiti s ledom, u koktelima ili čak kao dodatak slasticama. Ovaj domaći liker od višnje savršen je poklon za prijatelje i obitelj, a i odličan način da iskoristite višnje kada su u sezoni.
Uživajte u svom domaćem likeru i neka vam donese mnogo zadovoljstva i ugodnih trenutaka!