1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako napreduje beba u kilazi po mesecima?

Kako napreduje beba u kilazi po mesecima?

Napredovanje bebe u kilazi po mesecima je važan aspekt praćenja rasta i razvoja svakog novorođenčeta. U prvim mjesecima života, prosječna novorođenčad dobiva na težini brže nego u kasnijim mjesecima. U ovom članku istražit ćemo kako se razvija težina bebe i koje su norme za svaku dobnu skupinu.

U prvom mjesecu, novorođenčad obično gubi do 10% svoje porođajne težine, ali se većina beba brzo oporavi i počinje dobivati na težini. Prosječna porođajna težina bebe u Hrvatskoj iznosi oko 3,5 kilograma. Do kraja prvog mjeseca, većina beba bi trebala težiti između 2,7 i 4,5 kilograma. Ovo je razdoblje kada je dojenje ili hranjenje formulom od izuzetne važnosti, jer bebe trebaju sve potrebne nutrijente za rast.

U drugom mjesecu života, bebe obično dobivaju između 800 grama i 1 kilogram. To znači da bi većina beba trebala težiti između 4,5 i 5,5 kilograma. U ovom razdoblju, razvoj motoričkih vještina počinje biti primjetan; bebe počinju podizati glavu i možda čak i pokušavati okretati se.

Kada beba navrši tri mjeseca, prosječna težina se povećava na 5,5 do 6,5 kilograma. U ovom periodu bebe su obično vrlo aktivne, počinju se smiješkati i prepoznaju lica svojih roditelja. Njihova prehrana ostaje ključna, a dojenje ili hranjenje formulom i dalje igra ključnu ulogu u njihovom razvoju.

Četvrti mjesec donosi dodatni rast, s prosječnom težinom između 6 i 7 kilograma. Bebe u ovom razdoblju često počinju pokazivati interes za okolinu, a njihov vizualni razvoj se značajno poboljšava. Ova faza je također vrijeme kada roditelji mogu početi razmišljati o uvođenju čvrste hrane, uz savjet pedijatra.

Do petog mjeseca, bebe obično teže između 6,5 i 8 kilograma. U ovom trenutku, mnoga djeca počinju sjediti uz podršku, a neki čak mogu početi puzati. Razvoj motorike je u punom jeku, a bebe su sve više radoznale o svijetu oko sebe.

Šesti mjesec je prekretnica, jer mnoge bebe počinju sjediti samostalno i istraživati čvrstu hranu. Njihova težina obično varira između 7 i 9 kilograma. U ovom razdoblju, roditelji trebaju biti pažljivi kada uvoze nove namirnice, prateći moguće alergijske reakcije.

U sedmom mjesecu, bebe često teže između 7,5 i 9,5 kilograma. Aktivnost se povećava, a mnoge bebe počinju puzati i istraživati svoj prostor. Ovaj period je ključan za razvoj njihovih motornih vještina i socijalnih interakcija.

Osmi mjesec donosi dodatni rast, s težinom između 8 i 10 kilograma. U ovoj dobi, mnoge bebe počinju stajati uz podršku i mogu se početi kretati oko namještaja. Ova faza je često vrlo uzbudljiva za roditelje, jer njihova djeca postaju sve aktivnija.

Deveti mjesec je važan za razvoj, a prosječna težina beba iznosi između 8,5 i 10,5 kilograma. U ovoj dobi bebe obično počinju izgovarati prve riječi i prepoznaju osnovne naredbe. Njihov razvoj jezika i komunikacije postaje sve izraženiji.

Deseti mjesec donosi težinu između 9 i 11 kilograma. Bebe često počinju hodati uz podršku ili čak samostalno. Ova faza je izazovna, ali i vrlo uzbudljiva, jer bebe počinju istraživati svijet oko sebe na potpuno nov način.

Na kraju, do kraja dvanaestog mjeseca, većina beba teži između 9,5 i 12 kilograma. Mnoge bebe u ovom razdoblju već hodaju samostalno i počinju se ponašati kao mala djeca. Njihova prehrana postaje raznovrsnija, a roditelji trebaju nastaviti pružati uravnoteženu prehranu koja će podržati njihov rast i razvoj.

U svakom slučaju, važno je napomenuti da svaka beba raste svojim tempom, a individualne razlike su normalne. Ako roditelji imaju bilo kakve sumnje u vezi s napredovanjem svoje bebe, uvijek je najbolje konzultirati se s pedijatrom kako bi se osiguralo da beba napreduje na zdrav način.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment