1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako omega-3 višestruko nezasićene masne kiseline utječu na kardiovaskularne bolesti?

Kako omega-3 višestruko nezasićene masne kiseline utječu na kardiovaskularne bolesti?

Omega-3 polinezasićene masne kiseline su esencijalne masne kiseline koje igraju ključnu ulogu u zdravlju ljudskog organizma. One su primarno prisutne u ribljem ulju, orasima, sjemenkama lana, i nekim biljnim uljima, a poznate su po svojim blagotvornim učincima na srce i krvne žile. U posljednjim godinama, znanstvena istraživanja su pokazala da konzumacija omega-3 masnih kiselina može značajno smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, koje su jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu.

Kardiovaskularne bolesti obuhvaćaju razne poremećaje srca i krvnih žila, uključujući koronarnu bolest srca, srčane aritmije i hipertenziju. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, gotovo 18 milijuna ljudi godišnje umre od ovih bolesti, što čini ozbiljan javnozdravstveni problem. Omega-3 masne kiseline, kao što su EPA (eikozapentaenska kiselina) i DHA (dokosaheksaenska kiselina), imaju protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju upalnih procesa u tijelu, a time i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Jedan od načina na koji omega-3 masne kiseline doprinose zdravlju srca jest smanjenje razine triglicerida u krvi. Trigliceridi su vrsta masti koja, kada su u povišenim razinama, može povećati rizik od srčanih bolesti. Studije su pokazale da redovita konzumacija omega-3 masnih kiselina može smanjiti razinu triglicerida za 20 do 50 posto. Osim toga, omega-3 masne kiseline pomažu u povećanju razine HDL (dobrog) kolesterola, što također doprinosi smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Omega-3 masne kiseline također igraju važnu ulogu u održavanju normalnog krvnog tlaka. Razna istraživanja sugeriraju da redovita konzumacija ovih masnih kiselina može smanjiti sistolički i dijastolički krvni tlak, posebno kod osoba s hipertenzijom. To je posebno važno jer visoki krvni tlak predstavlja jedan od glavnih faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti.

Osim što pomažu u smanjenju triglicerida i krvnog tlaka, omega-3 masne kiseline također imaju antitrombotska svojstva. To znači da pomažu u sprječavanju stvaranja krvnih ugrušaka, koji mogu uzrokovati srčani udar ili moždani udar. Uzimanje omega-3 masnih kiselina može poboljšati funkciju endotela, koji oblaže krvne žile i igra ključnu ulogu u regulaciji protoka krvi.

Preporučena dnevna doza omega-3 masnih kiselina varira, no općenito se savjetuje da odrasli uzimaju najmanje 250 do 500 mg EPA i DHA dnevno. To se može postići konzumacijom masne ribe, poput lososa, sardina ili skuše, barem dva puta tjedno. Također, dodatci prehrani koji sadrže riblje ulje ili ulje sjemenki lana mogu biti dobar izvor omega-3 masnih kiselina, osobito za one koji ne jedu ribu. Važno je napomenuti da je uvijek najbolje konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom prije nego što se odlučite za uzimanje dodataka prehrani.

U zaključku, omega-3 polinezasićene masne kiseline igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca i smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti. Uzimanje preporučenih količina ovih masnih kiselina može donijeti brojne zdravstvene koristi, stoga je važno uključiti ih u svoju prehranu. Bilo kroz hranu ili dodatke, omega-3 masne kiseline mogu biti važan saveznik u održavanju zdravog srca i prevenciji bolesti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment