Organizacija igračaka može izgledati kao izazov, ali uz nekoliko savjeta, možete stvoriti uredan i poticajan prostor za igru vašeg djeteta. Prvo, važno je shvatiti da djeca često ne znaju kako organizirati svoje igračke i da im je potrebna vaša pomoć. Prvo što trebate učiniti je procijeniti sve igračke koje vaše dijete posjeduje. Odvojite igračke koje su slomljene ili više nisu zanimljive, a ostatak podijelite u kategorije. Na taj način, dijete će lakše razumjeti gdje što pripada, a i vi ćete imati lakši posao prilikom organizacije.
Nakon što ste kategorizirali igračke, sljedeći korak je pronaći odgovarajući sustav za pohranu. Postoje razne opcije, od kutija s poklopcem do otvorenih polica ili kutija za igračke. Kutije s poklopcem pomažu u održavanju stvari urednima, dok otvorene police omogućuju djeci da lako vide svoje igračke i brzo ih uzmu. Razmislite o visini polica i kutija; neka bude prilagođena djetetu kako bi moglo samostalno pristupiti svojim igračkama.
Još jedan korisni savjet je koristiti oznake. Oznake mogu pomoći djeci da prepoznaju gdje što ide. Možete koristiti slike za mlađu djecu koja još ne znaju čitati ili jednostavne riječi za stariju djecu. Na taj način, djeca će postati svjesna svojih igračaka i naučiti ih vraćati na svoja mjesta. Osim toga, uključite svoje dijete u proces organizacije. Dopustite mu da izabere kako će se igračke organizirati i gdje će ih pohraniti. Ovaj pristup ne samo da će potaknuti djetetovu kreativnost, nego će ga i motivirati da održava red.
Redovito provodite vrijeme na organizaciji igračaka. Na kraju svakog tjedna, odvojite nekoliko minuta kako biste provjerili je li sve na svom mjestu. Ovo može postati rutina koju ćete raditi zajedno s djetetom. Na taj način, dijete će naučiti odgovornost i važnost održavanja urednosti. Možete pretvoriti ovu aktivnost u igru, tako da se natječete tko brže vraća igračke na njihovo mjesto. Ovakva aktivnost može biti zabavna i korisna.
Ne zaboravite na važnost kvalitete igračaka. Umjesto da imate hrpu jeftinih igračaka koje se brzo pokvare, razmislite o investiranju u nekoliko kvalitetnih komada koji će trajati. Kvalitetne igračke često su i edukativnije, potiču kreativnost i maštu, a i manje se koriste u prekomjernim količinama. Prilikom odabira igračaka, vodite računa o dobi vašeg djeteta i njegovim interesima. Igračke koje odgovaraju djetetovim sposobnostima i interesima potiču razvoj i igru.
Ponekad je korisno promijeniti način na koji su igračke organizirane. Nakon nekog vremena, možete zamijeniti igračke između kutija ili ih premjestiti na druga mjesta kako bi dijete moglo otkriti nove načine igre. Ova promjena može potaknuti djetetovu maštu i učiniti igru zanimljivijom. Na kraju, zapamtite da je ključ uspješne organizacije igračaka pronaći ravnotežu između reda i slobode. Djeca trebaju prostor za igru i istraživanje, ali i vodstvo kako bi naučila odgovornost prema svojim stvarima.