1. Početna
  2. Posao & Poduzetništvo
  3. Kako otvoriti udrugu u Hrvatskoj?

Kako otvoriti udrugu u Hrvatskoj?

Otvoriti udrugu u Hrvatskoj može biti izazovan, ali i vrlo ispunjavajući proces. Udruga, kao neprofitna organizacija, može se osnovati s različitim ciljevima, od društvenih i kulturnih do sportskih i ekoloških. Prvo što trebate znati jest da je osnivanje udruge regulirano Zakonom o udrugama, koji propisuje sve potrebne korake i dokumentaciju. U ovom članku detaljno ćemo proći kroz proces osnivanja udruge, od ideje do registracije, te vam pružiti korisne informacije kako bi vam olakšali ovaj put.

Prvi korak u osnivanju udruge je definiranje svrhe i ciljeva udruge. Razmislite o tome što želite postići, koga želite uključiti i kakve aktivnosti planirate provoditi. Važno je imati jasnu viziju jer će to voditi cijeli proces. Također, preporučljivo je okupiti grupu istomišljenika koji će biti vaši partneri u ovom projektu. Udruga se može osnovati s najmanje tri fizičke osobe koje su spremne aktivno sudjelovati u radu udruge.

Nakon što ste definirali ciljeve i okupili tim, sljedeći korak je izrada statuta udruge. Statut je temeljni dokument koji opisuje pravila i način rada udruge. U njemu bi trebali biti jasno navedeni naziv udruge, sjedište, svrha, način članstva, prava i obaveze članova, kao i način odlučivanja. Statut je vrlo važan dokument jer se na temelju njega provodi registracija udruge. Preporučljivo je konzultirati se s pravnikom ili nekim tko ima iskustva u osnivanju udruga kako biste bili sigurni da je statut pravilno napisan i u skladu sa zakonom.

Kada je statut gotov, trebate održati osnivačku skupštinu. Na ovoj skupštini, članovi će usvojiti statut, izabrati tijela udruge (poput predsjednika, tajnika i blagajnika) i donijeti odluku o osnivanju udruge. Održavanje osnivačke skupštine mora biti zapisano u zapisniku, koji također treba potpisati svi prisutni članovi. Ovaj zapisnik će biti potreban prilikom registracije udruge.

Sljedeći korak je priprema dokumentacije za registraciju. Osim statuta i zapisnika s osnivačke skupštine, trebate priložiti i osobne dokumente svih osnivača udruge. Dokumentacija se predaje nadležnom tijelu, obično Ministarstvu uprave ili udrugama na lokalnoj razini. Registracija udruge je besplatna, a nakon što se vaša udruga registrira, dobit ćete OIB i pravnu osobnost, što vam omogućuje da službeno djelujete kao udruga.

Jednom kada je udruga registrirana, sljedeći korak je obavijestiti javnost o vašem postojanju. Preporučljivo je izraditi web stranicu ili profil na društvenim mrežama kako biste promovirali svoje aktivnosti i privukli nove članove. Organiziranje događanja, radionica ili informativnih sastanaka također može pomoći u širenju vašeg utjecaja i privlačenju interesa zajednice. Osim toga, razmislite o suradnji s drugim udrugama ili organizacijama koje dijele slične ciljeve, jer zajednički projekti mogu donijeti dodatne resurse i podršku.

Na kraju, važno je napomenuti da udruga mora voditi redovnu evidenciju o svojim aktivnostima i financijama, te održavati godišnje skupštine na kojima će se izvještavati članovi o radu udruge. Udruga je također obavezna podnositi godišnje izvještaje o radu i financijama prema zakonu. Također, razmislite o mogućnostima financiranja vaših aktivnosti, bilo putem članarina, donacija ili projekata sufinanciranih od strane države ili drugih institucija.

Otvaranje udruge u Hrvatskoj može biti dugotrajan i zahtjevan proces, ali s jasnom vizijom, dobrim timom i pravilnom dokumentacijom, možete stvoriti organizaciju koja će pozitivno utjecati na vašu zajednicu i doprinijeti ostvarenju vaših ciljeva. Budite strpljivi i uporni, jer svaki početak nosi svoje izazove, ali uspjeh će donijeti zadovoljstvo i osjećaj ispunjenja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment