Podrigivanje novorođenčeta može biti jedan od izazova s kojima se roditelji susreću, posebno ako su prvi put u ulozi roditelja. U ovom članku istražit ćemo zašto je podrignivanje važno, kako to učiniti ispravno, te ćemo podijeliti nekoliko savjeta koji će vam pomoći da vašem malom anđelu olakšate proces.
Kada novorođenče jede, bilo da se radi o dojenju ili hranjenju iz bočice, često proguta zrak zajedno s mlijekom. Taj zrak može uzrokovati nelagodu, grčeve i bolove, stoga je podrignivanje ključno kako bi se olakšao probavni proces i spriječilo nakupljanje plinova. Važno je napomenuti da svako dijete ima svoje individualne potrebe, pa tako i vrijeme i učestalost podrignuća mogu varirati.
Jedan od najpopularnijih načina podrignuća novorođenčeta je korištenje nekoliko različitih položaja. Možete započeti tako da dijete stavite na rame, držeći ga blizu svog tijela. Ovaj položaj pruža osjećaj sigurnosti i udobnosti djetetu, a vi možete lagano tapkati ili masirati leđa kako biste potaknuli podrignuće. Druga opcija je da dijete sjedne u vašem krilu, uzdignute glave, dok ga podupirete jednom rukom, dok drugom rukom lagano tapkate po leđima. Važno je pratiti reakcije djeteta i prilagoditi pristup prema njegovim potrebama.
Neki roditelji također koriste položaj u kojem je dijete okrenuto prema sebi, držeći ga uspravno na svom krilu. U ovom položaju možete ga lagano naginjati naprijed ili unatrag kako biste potaknuli podrignuće. Uvijek obratite pažnju na djetetove signale; ako izgleda nelagodno ili nervozno, pokušajte s drugim položajem ili pričekajte nekoliko minuta prije ponovnog pokušaja.
Osim samog fizičkog procesa, važno je stvoriti mirnu atmosferu tijekom hranjenja i podrignuća. Uključite umirujuću glazbu ili razgovarajte s djetetom na nježan način. Osjećaj sigurnosti i povezanosti može pomoći djetetu da se opusti i olakša proces podrignuća. Također, imajte na umu da neka djeca možda neće podrignuti svaki put, a to je potpuno normalno. Svako dijete ima svoj ritam i ne treba se brinuti ako se to ne dogodi odmah.
Na kraju, važno je napomenuti da se roditelji ne trebaju osjećati frustriranim ako stvari ne idu uvijek glatko. S vremenom ćete razviti osjećaj za svoje dijete i naučiti što najbolje djeluje za njega. Ako primijetite da se vaše novorođenče često muči s plinovima ili ima poteškoća s probavom, obavezno se posavjetujte s pedijatrom kako biste isključili bilo kakve zdravstvene probleme. Podrigivanje je prirodan proces koji pomaže u olakšavanju probave, a uz malo prakse i strpljenja, podrignuti ćete svoje novorođenče bez problema.