1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako pomoći djetetu koje je ljubomorno na bebu?

Kako pomoći djetetu koje je ljubomorno na bebu?

Dolazak novog člana obitelji uvijek predstavlja veliku promjenu. Kada se u obitelji pojavi beba, starije dijete može se osjetiti izgubljeno i ljubomorno. Ova situacija nije neuobičajena i može izazvati niz emocija kod djeteta. Ljubomora na bebu može se manifestirati na različite načine, od povlačenja do otvorenog negodovanja. Kako roditelji mogu pomoći svom starijem djetetu da se nosi s ovim osjećajem? U nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta.

Prvo i najvažnije, važno je priznati i validirati osjećaje starijeg djeteta. Kada dijete izrazi ljubomoru, nije korisno odgađati ili minimizirati te osjećaje. Umjesto da kažemo “Ne budi ljubomoran, beba je tu da te voli”, bolje je reći “Razumijem da se osjećaš ljubomorno, to je potpuno normalno”. Djeca trebaju znati da je u redu osjećati se onako kako se osjećaju. Ovaj pristup pomaže djetetu da se osjeća shvaćeno i manje izolirano.

Osim toga, važno je uključiti starije dijete u brigu o bebi. Dajte mu male zadatke koji su prilagođeni njegovoj dobi, poput donošenja pelena ili pomoći u kupanju. Ovaj oblik uključivanja može pomoći djetetu da se osjeća važnim i da shvati da je i dalje bitan član obitelji. Također, potaknite dijete da izrazi svoju ljubav prema bebi, bilo kroz igre ili kroz izradu crteža. Ove aktivnosti mogu jačati njihov odnos i smanjiti osjećaj ljubomore.

Uspostavljanje rutine također može biti od velike pomoći. Starije dijete može se osjećati zapostavljeno kada se sva pažnja usmjeri na bebu. Stvaranjem rutine koja uključuje kvalitetno vrijeme za starije dijete, možete smanjiti osjećaj zanemarenosti. Odvojite vrijeme za igru, čitanje ili bilo koju aktivnost koju dijete voli. Čak i 15 minuta dnevno može napraviti veliku razliku.

Kada beba postane dio obitelji, roditelji često zaboravljaju na svoje starije dijete. Stoga, potrudite se da redovito provodite vrijeme s njim. Uvođenje posebnog ‘maminog i tatinog vremena’ može pomoći starijem djetetu da se osjeća posebno. Ovaj koncept podrazumijeva da svaki roditelj posveti određeno vrijeme isključivo starijem djetetu, bez ometanja od strane bebe. Ovaj mali ritual može značajno poboljšati djetetovo emocionalno stanje.

Osim toga, razgovarajte o bebi s djetetom. Pitanja poput “Što misliš da beba voli?” ili “Kako misliš da beba osjeća?” mogu pomoći djetetu da razvije empatiju prema bebi. Također, možete potaknuti dijete da podijeli svoja osjećanja o novoj situaciji. Isprva će možda biti teško otvoriti se, ali postavljanjem pravih pitanja i pružanjem sigurnog prostora, dijete će vjerojatno početi dijeliti svoje misli i osjećaje.

Važno je također osigurati da starije dijete ima svoje vlastite igračke i prostor. Kada beba dođe, može doći do miješanja igračaka i prostora, što može dodatno potaknuti ljubomoru. Osigurajte da starije dijete ima svoj kutak gdje se može povući i igrati bez ometanja. Ovo može pomoći u održavanju djetetove autonomije i prostora, što je ključno u procesu prilagodbe.

Konačno, budite strpljivi. Prilagodba na novog člana obitelji može potrajati, a svaki je slučaj jedinstven. Ponekad će starije dijete trebati više vremena nego što ste očekivali. Važno je biti tu za njih, slušati ih i pružati podršku dok prolaze kroz ovaj izazov. Ljubomora na bebu može biti teška, ali uz pravilan pristup, obitelj može proći kroz ovu promjenu zajedno i ojačati svoje veze.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment