1. Početna
  2. Obitelj & Roditeljstvo
  3. Kako popraviti hvat kod dojenja?

Kako popraviti hvat kod dojenja?

Dojenje je prirodan i važan proces koji osigurava prehranu novorođenčeta i jača vezu između majke i djeteta. Međutim, mnoge majke se suočavaju s izazovima tijekom dojenja, a jedan od najčešćih problema je neodgovarajući hvat. Kvalitetan hvat je ključan za uspješno dojenje, jer utječe na učinkovitost dojenja, udobnost majke i zdravlje bradavica.

Prvo, važno je razumjeti što podrazumijevamo pod ‘hvatanjem’ tijekom dojenja. Hvat se odnosi na način na koji dijete uzima bradavicu i areolu u usta. Dobar hvat znači da dijete uzima dovoljno tkiva areole, a ne samo bradavicu. Ako dijete ne uhvati ispravno, može doći do bolnih bradavica, manjih količina mlijeka koje dijete unosi i frustracije obje strane.

Kada primijetite da hvat nije dobar, prvo se opustite. Stres može dodatno otežati situaciju. Pokušajte pronaći udoban položaj, bilo da ste u sjedećem ili ležećem položaju. Postavljanje jastučića za potporu može pomoći da se osjećate opuštenije. Prije nego što dijete privučete do dojke, provjerite je li u budnom stanju i spremno za dojenje. Ponekad je korisno potaknuti dijete da otvori usta široko, što možete postići laganim dodirom usana djeteta o bradavicu.

Kada dijete otvori usta, brzo ga privucite do dojke, tako da bradavica i areola budu u njegovim ustima. Idealno, djetetova donja usna trebala bi biti ispod bradavice, dok bi gornja usna trebala obuhvatiti više od pola areole. Ako primijetite da dijete samo uzima bradavicu, lagano ga odmaknite i pokušajte ponovno. Ponekad je potrebno nekoliko pokušaja da biste pronašli savršen hvat.

Osim samog hvata, obratite pažnju i na položaj djeteta. Postoji mnogo različitih položaja za dojenje, uključujući položaj kolijevke, bočni položaj i položaj iznad. Pokušajte eksperimentirati s različitim položajima kako biste pronašli onaj koji vam najbolje odgovara. Uvijek se uvjerite da je dijete okrenuto prema vama i da mu je glava u ravnini s dojkama.

Još jedan važan aspekt je komunikacija s djetetom. Ponekad, ako dijete ne može uhvatiti bradavicu, može biti korisno napraviti pauzu, umiriti ga i pokušati ponovno. S vremenom, dijete će naučiti pravilno hvatati i dojenje će postati lakše i ugodnije.

U slučaju da imate poteškoća s hvatom i bolovima u bradavicama, ne ustručavajte se potražiti pomoć savjetnika za dojenje ili medicinskog stručnjaka. Oni vam mogu pružiti savjete i tehnike za poboljšanje hvata i učiniti dojenje ugodnijim za vas i vaše dijete.

Na kraju, važno je imati na umu da je dojenje proces učenja i prilagodbe. Svaka majka i dijete su jedinstveni, pa će možda trebati vremena da se pronađe idealan hvat. S vremenom i praksom, većina majki uspijeva razviti učinkovit i ugodan hvat, što dovodi do sretnijeg i zdravijeg iskustva dojenja.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment