1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako posaditi lješnjake iz ploda?

Kako posaditi lješnjake iz ploda?

Sadnja lješnjaka može biti izuzetno zadovoljavajući proces, posebno kada se odlučite posaditi ih iz ploda. Ova metoda omogućava vam da iskoristite prirodne resurse i uživate u plodovima koje ste sami posadili. Prvo, važno je razumjeti da lješnjaci potječu iz roda Corylus i najčešće se uzgajaju zbog svojih ukusnih plodova. Prilikom sadnje lješnjaka iz ploda, potrebno je slijediti nekoliko ključnih koraka kako bi se osigurao uspješan rast i berba.

Prvo, odaberite zrele plodove lješnjaka. Plodovi bi trebali biti smeđi i čvrsti, a školjke su obično lako odvojive. Nakon što ste prikupili plodove, potrebno ih je očistiti od pulpe i ostalih nečistoća, kako bi se spriječilo truljenje tijekom procesa klijanja. Plodove je najbolje ostaviti da se suše na suhom i prozračnom mjestu nekoliko dana prije nego što ih posadite.

Nakon što su plodovi suhi, sljedeći korak je priprema tla. Lješnjaci najbolje rastu u plodnim, dobro dreniranim tlima s pH vrijednosti između 6.0 i 7.0. Preporučuje se dodavanje organske tvari poput komposta ili dobro razgrađenog stajskog gnojiva kako bi se poboljšala kvaliteta tla. Odaberite sunčanu lokaciju koja će omogućiti stablima dovoljno svjetlosti, jer lješnjaci preferiraju sunčane pozicije.

Kada je tlo spremno, možete započeti s procesom sadnje. U jesen, kada su plodovi potpuno zreli, iskopajte plitke rupe, otprilike 3-5 cm duboke. U svaku rupu stavite jedan plod lješnjaka i prekrijte ga zemljom. Važno je da ne sadite plodove previše duboko, jer će to otežati njihovo klijanje. Nakon sadnje, dobro zalijte područje kako bi se tlo sleglo i osiguralo da plodovi dobiju potrebnu vlagu za klijanje.

U sljedećih nekoliko mjeseci, potrebno je redovito zalijevati tlo, posebno tijekom sušnih razdoblja. Budite strpljivi, jer klijanje može potrajati nekoliko mjeseci. Kada se iz plodova počnu razvijati mladice, važno je ukloniti sve neželjene biljke koje bi mogle natjecati s vašim lješnjacima za hranjive tvari i vodu.

Nakon što mladice postanu dovoljno jake, možete ih presaditi na trajno mjesto ili ih ostaviti da rastu na istom mjestu. Lješnjaci obično počinju davati plodove nakon 4-5 godina, stoga je važno biti strpljiv i brinuti se o biljkama tijekom tog razdoblja. Redovito obrezivanje i gnojidba pomoći će u očuvanju zdravlja biljaka i poboljšanju kvalitete plodova.

Uz pravilnu njegu, vaši lješnjaci će s vremenom rasti i pružiti vam ukusne plodove za uživanje. Ova metoda sadnje iz ploda ne samo da je ekološka, već i vrlo nagrađujuća, jer ćete s ponosom moći reći da ste sami posadili svoje lješnjake.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment