U današnjem digitalnom dobu, virtualizacija se pokazala kao ključna tehnologija koja omogućuje korisnicima da pokreću više operativnih sustava na jednom fizičkom računalu. Jedan od najpopularnijih izbora za virtualizaciju je Ubuntu, besplatni operativni sustav otvorenog koda. U ovom članku istražit ćemo kako postaviti Ubuntu virtualnu mašinu, prednosti koje pruža, kao i nekoliko korisnih savjeta za optimalno korištenje.
Prvo što trebate učiniti je odabrati softver za virtualizaciju. Postoji nekoliko popularnih opcija, uključujući VirtualBox, VMware i Hyper-V. Za ovaj vodič fokusirat ćemo se na VirtualBox, koji je besplatan i jednostavan za korištenje. Nakon preuzimanja i instalacije VirtualBoxa, sljedeći korak je preuzeti ISO sliku Ubuntu operativnog sustava s njegove službene web stranice. Odaberite verziju koja vam najviše odgovara – preporučujemo LTS (Long Term Support) verzije jer nude stabilnost i dugoročnu podršku.
Kada imate instaliran VirtualBox i preuzetu Ubuntu ISO sliku, otvorite VirtualBox i kliknite na gumb ‘Nova’ za stvaranje nove virtualne mašine. Unesite naziv svoje virtualne mašine, odaberite tip ‘Linux’ i verziju ‘Ubuntu’. Na sljedećem koraku, postavite količinu RAM-a koju želite dodijeliti svojoj virtualnoj mašini. Preporučuje se minimalno 2048 MB, ali ovisno o vašem fizičkom hardveru, možete dodati više ili manje.
Sljedeći korak je stvaranje virtualnog diska. Odaberite opciju za stvaranje novog virtualnog diska, a zatim odaberite format diska. VDI (VirtualBox Disk Image) je dobar izbor. Kada dođete do opcije za pohranu na fizičkom disku, odaberite ‘Dinamički alociran’ kako biste osigurali da će virtualni disk rasti samo kada je to potrebno. Preporučena veličina diska za Ubuntu je barem 20 GB, no možete dodati više ako planirate instalirati dodatne programe ili pohranjivati datoteke unutar virtualne mašine.
Nakon što ste postavili virtualnu mašinu, od vas će biti zatraženo da odaberete ISO datoteku koju ste preuzeli ranije. Odaberite tu datoteku i kliknite na ‘Pokreni’. VirtualBox će se pokrenuti i trebali biste vidjeti Ubuntu instalacijski izbornik. Odaberite opciju za instalaciju Ubuntu-a i slijedite upute na ekranu. Tijekom instalacije, od vas će biti zatraženo da odaberete jezik, vrijeme i način instalacije. Preporučuje se odabrati opciju ‘Instaliraj treće strane softver’, što će omogućiti instalaciju dodatnih drajvera koji mogu poboljšati performanse vaše virtualne mašine.
Kada je instalacija završena, ponovno pokrenite virtualnu mašinu, a zatim uklonite ISO sliku iz virtualnog pogona kako biste omogućili pokretanje s virtualnog diska. Nakon što se Ubuntu pokrene, možete se prijaviti i početi istraživati sve mogućnosti koje vam ovaj operativni sustav nudi.
Jedna od prednosti korištenja Ubuntu virtualne mašine je ta što možete testirati različite aplikacije i postavke bez utjecaja na vaš glavni operativni sustav. Možete instalirati razne softverske pakete, raditi s programskim jezicima poput Pythona ili Jave, ili čak eksperimentirati s raznim postavkama sustava. Osim toga, virtualne mašine su savršene za razvoj i testiranje softvera, jer omogućuju brzo vraćanje na prethodno stanje u slučaju da nešto pođe po zlu.
U konačnici, postavljanje Ubuntu virtualne mašine može biti izuzetno korisno za svakoga tko želi istražiti mogućnosti Linuxa, testirati nove aplikacije ili razvijati softver bez rizika od oštećenja glavnog sustava. Uz malo strpljenja i eksperimentiranja, brzo ćete se prilagoditi ovom operativnom sustavu i otkriti sve njegove prednosti.