1. Početna
  2. Popravci & Uradi sam
  3. Kako pravilno dezinficirati perilicu rublja?

Kako pravilno dezinficirati perilicu rublja?

Perilica rublja je jedan od najvažnijih kućanskih aparata u svakom domu. Svakodnevno se koristi za pranje različitih tkanina, no rijetko se razmišlja o tome koliko je važno održavati je čistom i dezinficiranom. Tijekom vremena, perilice mogu akumulirati ostatke deterdženata, prašine, pa čak i bakterija. Stoga je dezinficiranje perilice rublja ključno za održavanje higijene i produžavanje vijeka trajanja aparata.

Prvo i osnovno pravilo je redovito čišćenje perilice. Preporučuje se da se dezinficiranje obavlja najmanje jednom mjesečno, a u slučaju učestalijeg korištenja, možda i češće. Postoji nekoliko metoda dezinficiranja perilice, a jedna od najpopularnijih uključuje korištenje octa i sode bikarbone.

Kako biste započeli proces dezinficiranja, prvo provjerite da li je perilica rublja prazna. U bubanj perilice stavite otprilike dvije šalice bijelog octa. Octena kiselina je prirodni dezinficijens koji može pomoći u uklanjanju bakterija i neugodnih mirisa. Nakon što ste stavili ocat, odaberite najvišu temperaturu pranja i pokrenite ciklus pranja bez rublja. Tijekom ovog procesa, ocat će se raspršiti po unutrašnjosti perilice i pomoći u uklanjanju naslaga.

Nakon što je ciklus završen, sljedeći korak je dodavanje sode bikarbone. Uzmite otprilike pola šalice sode bikarbone i pospite je u bubanj perilice. Soda bikarbona djeluje kao abrazivno sredstvo koje može ukloniti preostale naslage i mirise. Ponovno pokrenite perilicu na najvišoj temperaturi, kao što ste učinili s octom. Ovaj postupak će dodatno dezinficirati perilicu i ostaviti je svježom.

Nakon završetka pranja s octom i sodom, vrlo je važno obratiti pažnju na gumene brtve i ladicu za deterdžent. Ove dijelove perilice često akumuliraju ostatke deterdženata i prljavštine. Uzmite krpu ili sunđer i pomoću blagog sredstva za čišćenje obrišite brtve i ladicu. Ako primijetite da su brtve posebno prljave, možete koristiti i četkicu za zube kako biste ih temeljito očistili.

Osim što redovito dezinficirate perilicu, važno je i održavati pravilnu ventilaciju. Nakon svakog pranja, ostavite vrata perilice otvorenima kako biste omogućili da se unutrašnjost osuši. Vlažnost može uzrokovati razvoj plijesni i neugodnih mirisa. Također, redovito provjeravajte i čistite filter perilice kako biste osigurali da ne dođe do začepljenja.

Kada govorimo o dezinficiranju perilice rublja, ne zaboravite na deterdžente koje koristite. Preporučuje se korištenje ekoloških i prirodnih deterdženata koji su manje agresivni i manje skloni ostavljanju ostataka. Također, izbjegavajte prekomjernu upotrebu deterdženta jer to može dovesti do stvaranja naslaga unutar perilice.

Za one koji preferiraju komercijalne proizvode, na tržištu postoje posebni proizvodi za čišćenje perilica rublja. Ovi proizvodi su formulirani kako bi učinkovito uklonili naslage i bakterije, a mnogi od njih su također ekološki prihvatljivi. Slijedite upute proizvođača prilikom korištenja ovakvih proizvoda.

Uz pravilno i redovito dezinficiranje, vaša perilica rublja će raditi učinkovitije i dulje. Osim toga, osiguranje čiste perilice rublja doprinosi i održavanju higijene vaših odjevnih predmeta. S obzirom na to koliko je važno dezinficirati perilicu, ne zaboravite na ovaj korak u vašem kućanskom održavanju. Ulaganje truda u održavanje perilice rublja ne samo da će vam uštedjeti novac na popravcima, već će također osigurati da vaša odjeća ostane svježa i čista.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment