Ljetna rezidba naranče jedan je od ključnih koraka u održavanju zdravlja i produktivnosti ovog popularnog agruma. Naranče, kao i ostale citruse, zahtijevaju pažnju i pravilnu njegu tijekom cijele godine, a ljetna rezidba pomaže u oblikovanju krošnje, poticanju rasta novih izdanaka, ali i u sprječavanju bolesti. U ovom članku istražit ćemo kako pravilno provesti ljetnu rezidbu naranče, kada je najbolje vrijeme za to, te koje tehnike koristiti.
Prvo, važno je napomenuti da se ljetna rezidba naranče obično provodi nakon berbe, kada su plodovi već ubrani. To je obično sredinom ljeta, ovisno o klimatskim uvjetima i sorti naranče koju uzgajate. Tijekom ovog razdoblja, biljka se može usredotočiti na razvoj novih izdanaka i plodova za sljedeću sezonu. Prvi korak u ljetnoj rezidbi je pregled krošnje. Obratite pažnju na zdrave i jake izboje koji će postati glavne grane i nositi plodove u budućnosti. Također, identificirajte slabe, oštećene ili bolesne grane koje je potrebno ukloniti.
Kada ste pregledali krošnju, vrijeme je da započnete s rezidbom. Idealno je koristiti oštre i čiste škare kako biste spriječili oštećenja biljke i prijenos bolesti. Prilikom rezanja grana, uvijek režite iznad čvora ili pupoljka, ali nikada ne ostavljajte duge panjeve. To može dovesti do propadanja i bolesti. Također, odstranite sve grane koje se međusobno preklapaju ili se dodiruju, jer to može izazvati trenje i oštećenja. Ova tehnika omogućuje bolju cirkulaciju zraka unutar krošnje, što smanjuje rizik od bolesti.
Osim uklanjanja starih grana, ljetna rezidba naranče uključuje i oblikovanje krošnje. Cilj je stvoriti ravnotežu između visine i širine biljke. Naranče se obično oblikuju u srednje visoke grane, a donji dio treba biti širi kako bi se omogućilo prodiranje svjetlosti i zraka. Pomoću rezidbe možete potaknuti rast novih izdanaka, što će rezultirati većim brojem plodova sljedeće sezone.
Uz to, ne zaboravite na mlade izboje. Tijekom ljetne rezidbe, mladi izbojci koji rastu iz osnovnog dijela stabla mogu se skratiti ili ukloniti. Ovi izbojci često troše energiju biljke, a njihovo uklanjanje omogućava da se snaga usmjeri prema plodovima i zdravijim granama. Također, eliminiranje mladića pomaže u održavanju estetskog izgleda stabla, čineći ga privlačnijim.
Jedan od važnih aspekata ljetne rezidbe je i primjena gnojiva. Nakon što završite s rezidbom, preporučuje se dodavanje gnojiva koje sadrži dušik, fosfor i kalij, jer će to pomoći biljci da se oporavi i potakne rast novih izdanaka. Gnojivo se može primijeniti u obliku granula ili tekućeg gnojiva, a najbolje je primijeniti ga nakon kiše ili zalijevanja kako bi se osiguralo da se hranjive tvari dobro upiju u tlo.
U konačnici, ljetna rezidba naranče nije samo praktična aktivnost, već i prilika za povezivanje s prirodom i uživanje u plodovima vlastitog rada. Uz pravilnu njegu i pažljivu rezidbu, vaše naranče mogu rasti zdravo i proizvoditi sočne plodove tijekom cijele godine. Stoga, naoružajte se pravilnim alatima, odvojite vrijeme i uživajte u procesu ljetne rezidbe naranče. Vaša biljka će vam biti zahvalna, a vi ćete uživati u blagodatima svog truda.