1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno montirati plasteničku foliju?

Kako pravilno montirati plasteničku foliju?

Montaža plasteničke folije jedan je od ključnih koraka u izgradnji plastenika koji će omogućiti uspješan uzgoj biljaka tijekom cijele godine. Plastenička folija služi kao zaštita od nepovoljnih vremenskih uvjeta, a pravilna montaža osigurava dugotrajnost i učinkovitost plastenika. U ovom članku objasnit ćemo proces montaže plasteničke folije korak po korak, naglašavajući važne aspekte koje trebate uzeti u obzir.

Prvo, prije same montaže, važno je odabrati pravilan tip plasteničke folije. Na tržištu postoje razne vrste folija koje se razlikuju po debljini, UV zaštiti i propusnosti svjetlosti. Folije s UV zaštitom su najbolji izbor jer štite biljke od štetnog UV zračenja, dok propusnost svjetlosti osigurava optimalne uvjete za fotosintezu. Cijene plasteničkih folija variraju, ali možete očekivati da će kvalitetna folija koštati između 0,5 i 2 eura po kvadratnom metru.

Prvi korak u montaži plasteničke folije je priprema konstrukcije plastenika. Osigurajte da je konstrukcija čvrsta i stabilna. Ako je potrebno, dodatno učvrstite metalne ili drvene okvire. Sljedeći korak je postavljanje podloge, koja može biti tlo, ali i posebna podloga koja pomaže u drenaži. Nakon što ste osigurali podlogu, možete krenuti s montažom folije.

Postavljanje plasteničke folije počinje od jednog kraja plastenika. Prvo, postavite foliju preko gornjeg dijela konstrukcije, vodeći računa da se rubovi folije nalaze iznad bočnih stranica plastenika. Foliju je potrebno rastegnuti kako bi se izbjegle nabore i nabori koji bi mogli oslabiti strukturu i smanjiti propusnost svjetlosti.

Kada ste postavili foliju na gornji dio, osigurajte da se pravilno učvrsti na bočnim stranama. Za učvršćivanje folije možete koristiti različite metode, uključujući metalne ili plastične stezaljke, drvene ili metalne šipke ili specijalizirane vezice za plastenike. Uvjerite se da su svi dijelovi čvrsto učvršćeni kako bi se spriječilo pomicanje folije tijekom jakih vjetrova ili oluja.

Jedan od važnih aspekata montaže je i briga o ventilaciji plastenika. Preporučuje se ostaviti otvore ili ventilacijske prozore kako bi se osigurao protok zraka unutar plastenika. Ovo je posebno važno tijekom ljetnih mjeseci kada temperature unutar plastenika mogu znatno porasti. Ventilacija pomaže u održavanju optimalne temperature i vlage, što je ključno za zdravlje biljaka.

Osim ventilacije, također je važno razmotriti način na koji će se plastenička folija sklapati tijekom zime. Mnogi uzgajivači odlučuju se na skidanje folije zimi kako bi produžili njezin vijek trajanja. Ako se odlučite na ovaj korak, pobrinite se da foliju pravilno očistite od prljavštine i ostataka biljaka prije skladištenja. Čuvanje folije na suhom i hladnom mjestu pomoći će u očuvanju kvalitete materijala.

Nakon što je plastenička folija postavljena, važno je redovito provjeravati stanje plastenika. Pregledavajte foliju na eventualne oštećenja, suze ili provale. Ako primijetite bilo kakve nedostatke, odmah ih popravite kako biste spriječili veće probleme. Uzimanje vremena za redovito održavanje plastenika može značajno produžiti vijek trajanja folije i osigurati bolji urod.

U zaključku, montaža plasteničke folije je proces koji zahtijeva pažnju na detalje i pravilno planiranje. Odabir kvalitetnog materijala, pravilna priprema konstrukcije, učvršćivanje folije i održavanje ventilacije su ključni koraci za uspješan uzgoj biljaka u plasteniku. S pravim pristupom, vaš plastenik će postati plodno tlo za razne vrste biljaka tijekom cijele godine.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment