Čišćenje pećnice je jedan od onih zadataka u kuhinji koji često ostavljamo za kasnije, no redovito održavanje čistoće pećnice ne samo da poboljšava njezinu funkcionalnost, već i produžuje njezin vijek trajanja. Kada pećnica postane prljava, zagušuje se masti, naslage hrane i raznih ostataka, što može dovesti do neprijatnih mirisa i dima prilikom kuhanja. Stoga je važno znati kako pravilno očistiti pećnicu i koje proizvode koristiti.
Prvo što trebate učiniti je pripremiti svoj radni prostor. Osigurajte da su svi potrebni alati i sredstva pri ruci. To uključuje rukavice, spužve, krpe, sredstvo za čišćenje pećnica, vodu, te po mogućstvu i prirodne sastojke kao što su soda bikarbona i ocat. Ovi prirodni sastojci su učinkoviti i ekološki prihvatljivi, stoga su odlična alternativa kemijskim sredstvima.
Kada ste se pripremili, isključite pećnicu iz struje i ostavite da se ohladi ako je nedavno korištena. Započnite s uklanjanjem rešetki i pladnjeva iz pećnice. Ove dijelove možete oprati odvojeno u sudoperu koristeći toplu sapunicu. Ako su jako prljave, možete ih natopiti u vodi s malo sode bikarbone koja će pomoći u otapanju masti.
Sljedeći korak je čišćenje unutrašnjosti pećnice. Ako koristite komercijalno sredstvo za čišćenje, pažljivo slijedite upute na pakiranju. Obično ćete trebati nanijeti sredstvo na unutarnje zidove pećnice i ostaviti da djeluje nekoliko minuta kako bi se masnoće i naslage omekšale. Nakon što je sredstvo djelovalo, uzmite spužvu ili krpu i počnite ribati površinu pećnice. Ako koristite prirodne sastojke, pomiješajte sodu bikarbonu s malo vode da dobijete pastu koju možete nanijeti na prljave dijelove pećnice. Ostavite da odstoji najmanje 30 minuta, a zatim utrljajte i isperite vlažnom krpom.
Posebnu pozornost posvetite području oko grijača i ventilatora, jer se tu često nakupljaju masnoće i ostatci hrane. Možda će vam trebati manja četkica ili stara četkica za zube kako biste došli do svih teško dostupnih mjesta. Nakon što ste očistili unutrašnjost, obrišite sve površine suhom krpom kako biste uklonili preostalu vlagu.
Kada je unutrašnjost pećnice čista, ne zaboravite na vanjski dio. Uzmite sredstvo za čišćenje koje je namijenjeno za staklene površine i očistite vrata pećnice. Ako su vrata staklena, možete koristiti mješavinu octa i vode za postizanje sjaja. Nakon čišćenja, obavezno osušite vrata kako biste izbjegli mrlje.
Na kraju, provjerite i donji dio pećnice. Ako je u pećnici došlo do prolijevanja hrane, očistite to područje s vlažnom krpom. Uvijek je bolje očistiti na vrijeme nego čekati da se stvori tvrdokorna mrlja koja će zahtijevati mnogo više truda da se ukloni.
Redovito čišćenje pećnice pomoći će vam ne samo da održite higijenu u kuhinji, već i da osigurate da vaša pećnica radi efikasno. Preporučuje se da pećnicu čistite svakih nekoliko mjeseci, ili češće ako često kuhate. Uz malo truda i pravilan pristup, vaša pećnica može izgledati kao nova!