1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno orezati hortenzije?

Kako pravilno orezati hortenzije?

Hortenzije su prekrasne biljke koje obogaćuju svaki vrt svojim bogatim cvjetovima i raznolikim bojama. Jedan od načina kako osigurati da ove prekrasne biljke ostanu zdrave i da se razmnožavaju je tehnika margotiranja. Margotiranje je proces vegetativnog razmnožavanja koji omogućuje stvaranje novih biljaka iz postojećih. U ovom članku ćemo detaljno objasniti kako provesti margotiranje hortenzija i osigurati uspješan rast novih biljaka.

Prvo, važno je napomenuti da margotiranje najbolje funkcionira na mladim izbojcima koji su još uvijek zeleni. Ovi izbojci trebaju biti zdravi i bez znakova bolesti. Idealno vrijeme za margotiranje hortenzija je proljeće, kada biljke počinju aktivno rasti. Priprema za margotiranje započinje odabirom pravog izbojka. Odaberite izbojke koji su dugi između 15 i 30 centimetara. Prvo, potrebno je ukloniti donje listove izboja, ostavljajući samo nekoliko gornjih listova.

Nakon toga, izabranom izbojku treba napraviti lagani rez. Ovaj rez treba biti pod kutom od 45 stupnjeva i treba ga napraviti otprilike 5 centimetara od donjeg dijela izboja. Ovaj rez omogućuje bolju apsorpciju vode i hranjivih tvari kada se izbojak ukorijeni. Nakon rezanja, izbojku možete nanijeti hormon za ukorjenjivanje, koji će potaknuti brži rast korijena. Hormon se obično dolazi u obliku praha ili tekućine i lako se nanosi na rez.

Sljedeći korak je priprema supstrata za ukorjenjivanje. Najbolje je koristiti mješavinu tresetne mahovine i perlita, koja osigurava dobru drenažu i prozračnost. Ova mješavina će pomoći novim korijenima da se razviju bez problema s prekomjernom vlagom. Napunite plastične posude ili kontejnere s ovom mješavinom i lagano je zbijete. Zatim, u sredini svakog kontejnera napravite rupu u koju ćete staviti izbojke.

Kada su svi izbojci pripremljeni, stavite ih u rupe koje ste napravili u supstratu. Pazite da donji dio izbojka dodiruje supstrat, ali gornji listovi ne smiju biti zakopani. Nakon što ste posadili sve izbojke, lagano zalijte supstrat kako biste osigurali da je vlažan, ali ne i preplavljen. Preporučuje se koristiti raspršivač kako bi se izbjeglo ispiranje supstrata.

Kako bi se osigurao uspješan proces ukorjenjivanja, važno je održavati visoku razinu vlage oko izbojaka. Ovo se može postići prekrivanjem posuda plastičnom folijom ili stavljanjem prozirnog plastičnog poklopca. Ovaj postupak će stvoriti mini staklenik koji će zadržati vlagu i toplinu, što su ključni faktori za ukorjenjivanje. Redovito provjeravajte vlagu u supstratu i, ako je potrebno, lagano prskajte vodu kako biste održali optimalne uvjete.

Za otprilike 4 do 6 tjedana, izbojci bi trebali početi razvijati korijenje. Da biste provjerili jesu li se korijeni razvili, nježno povucite izbojak prema gore. Ako osjetite otpor, to je znak da su se korijeni formirali. Kada su korijeni dovoljno jaki i razvijeni, izbojke možete presaditi u veće posude ili izravno u vrt. Prilikom presadnje, budite oprezni kako ne biste oštetili korijene.

Hortenzije su vrlo zahvalne biljke koje će vam uz pravilnu njegu i pažnju uzvratiti prekrasnim cvjetovima. Margotiranje je jednostavan i učinkovit način razmnožavanja ovih biljaka. Slijedite ove korake i uživajte u novim hortenzijama koje ste sami uzgojili. Sretno u vašem vrtu!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment