1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno orezivati fotiniju u proljeće?

Kako pravilno orezivati fotiniju u proljeće?

Fotinija je popularna biljka koja se često koristi u vrtovima zbog svog atraktivnog izgleda i jednostavnosti održavanja. Orezivanje fotinije u proljeće ključno je za njezino zdravlje i estetski izgled. U ovom članku razmotrit ćemo zašto je orezivanje važno, kada i kako to učiniti, kao i koje alate koristiti za ovaj proces.

Fotinija, poznata i kao fotinija glabra, je brzorastuća biljka koja može doseći visinu od 2 do 3 metra. Njeni sjajni zeleni listovi i atraktivni crveni izbojci čine je omiljenom u mnogim vrtovima. Kako bi biljka ostala zdrava i zadržala svoj oblik, potrebno ju je redovito orezivati. Orezivanje u proljeće pomaže u poticanju novog rasta i održavanju gustoće krošnje. Također, uklanjanjem starih i bolesnih grana sprečavamo širenje bolesti.

Najbolje vrijeme za orezivanje fotinije je proljeće, obično u ožujku ili travnju, kada su prošli posljednji mrazevi, a biljka počinje pokazivati znakove novog rasta. Orezivanje u ovom razdoblju omogućuje biljci da se oporavi i brzo izraste tijekom ljeta. U ovom trenutku, grane su još uvijek mlade i lako se režu, što smanjuje stres za biljku.

Kada orezujete fotiniju, važno je koristiti oštre i čiste alate kako biste spriječili oštećenje biljke i širenje bolesti. Preporučuju se škare za živicu ili oštri rezač grana. Prije nego što započnete s orezivanjem, obavezno dezinficirajte alate alkoholom ili otopinom za dezinfekciju kako biste osigurali da su čisti. Ovaj korak je posebno važan ako ste prethodno orezivali druge biljke, kako biste spriječili prijenos bolesti.

Prilikom orezivanja, počnite uklanjanjem svih mrtvih, bolesnih ili oštećenih grana. Ove grane mogu biti uzrok širenja bolesti i trebaju se ukloniti kako bi se biljka očuvala. Zatim, fokusirajte se na oblikovanje biljke. Fotinija dobro reagira na orezivanje, pa možete skratiti grane koje su preduge ili one koje rastu prema unutrašnjosti krošnje. Cilj je omogućiti bolju cirkulaciju zraka unutar biljke i potaknuti rast novih izbojaka.

Osim oblikovanja, možete i prorijediti gustoću krošnje. Uklanjanjem nekih grana omogućujete više svjetlosti i zraka do unutrašnjosti biljke, što će potaknuti zdraviji rast. Prilikom orezivanja, uvijek se trudite da ne uklonite više od trećine biljke odjednom, kako biste izbjegli šok. U idealnom slučaju, orezivanje bi trebalo biti umjereno i redovito kako bi se održala ravnoteža između rasta i održavanja zdravlja biljke.

Nakon što završite s orezivanjem, preporučuje se da biljku gnojite. Koristite gnojivo koje je posebno namijenjeno za grmove i drveće, a koje sadrži dovoljnu količinu dušika, fosfora i kalija. Gnojidba nakon orezivanja pomoći će biljci da brže zacijeli i potakne novi rast. Također, redovito zalijevanje tijekom proljeća i ljeta osigurat će da fotinija dobije dovoljno vlage za optimalan rast.

U zaključku, orezivanje fotinije u proljeće je važan korak za održavanje zdravlja i estetskog izgleda biljke. Pravilno orezivanje potiče novi rast, poboljšava cirkulaciju zraka i smanjuje rizik od bolesti. Uz pravilno korištenje alata i tehnika, vaša fotinija će rasti zdravo i lijepo. Ne zaboravite na gnojidbu i pravilno zalijevanje kako biste osigurali da vaša biljka dosegne svoj puni potencijal. Sretno s vašim orezivanjem!

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment