1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno orezivati maline i kupine?

Kako pravilno orezivati maline i kupine?

Orezivanje malina i kupina jedan je od najvažnijih zadataka koje vrtlari moraju obaviti kako bi osigurali zdrav rast i bogatu berbu ovih ukusnih bobica. Ovaj proces ne samo da pomaže u održavanju biljaka zdravima, već također potiče rast novih izdanaka i poboljšava kvalitetu plodova. U nastavku ćemo istražiti osnovne tehnike i savjete za pravilno orezivanje malina i kupina, kao i kada je najbolje vrijeme za to.

Maline i kupine su trnovite voćke koje zahtijevaju redovito orezivanje. Orezivanje se može obaviti u različitim godišnjim dobima, no najčešće se preporučuje u jesen ili rano proljeće. Tijekom jeseni, nakon što su plodovi ubrani, biljke mogu biti orezane kako bi se uklonili stari, bolesni ili suhi izdanci. Orezivanje u proljeće, s druge strane, omogućuje vrtlaru da bolje procijeni stanje biljaka nakon zime i ukloni sve oštećene dijelove.

Kada se odlučite za orezivanje, važno je prvo identificirati tip maline ili kupine koju imate. Postoje dvije glavne vrste: one koje rađaju plodove na jednogodišnjim izbojcima (tzv. letne maline) i one koje rađaju na dvogodišnjim izbojcima (tzv. jesenske maline). Orezivanje se razlikuje ovisno o vrsti, stoga je važno znati što imate u svom vrtu.

Za maline koje rađaju plodove na jednogodišnjim izbojcima, orezivanje se obavlja tako da se svi izdanci koji su završili s plodonošenjem režu do razine tla. Ovi izdanci su obično smeđi ili sivi i više ne donose plodove. Ostatak izdanaka, koji su zeleni i zdravi, ostavljaju se da rastu i donesu plodove sljedeće godine. Orezivanje ovih izdanaka potiče rast novih izbojaka koji će biti plodni sljedeće godine.

U slučaju kupina, posebno je važno orezivati ih kako bi se spriječilo prekomjerno zadebljanje. Orezivanje se može obaviti na sličan način kao i kod malina. Izbojci koji su završili s plodonošenjem trebaju se ukloniti, dok se novi izbojci ostavljaju. U slučaju dvogodišnjih izdanaka, potrebno je orezati samo one izbojke koji su završili s plodonošenjem, dok se mladi izbojci ostavljaju da rastu. Osim toga, preporučuje se skraćivanje dužih izdanaka kako bi se potaknulo grananje i stvaranje više plodova.

Osim pravilnog orezivanja, važno je i pravilno sterilizirati alat koji koristite. To može uključivati škare, pile ili noževe. Korištenje nečistog alata može dovesti do prijenosa bolesti s jedne biljke na drugu, stoga je preporučljivo koristiti alkohol ili otopinu izbjeljivača za dezinfekciju alata prije i nakon orezivanja.

Orezivanje malina i kupina također može uključivati i uklanjanje trnja i zbijenih izdanaka kako bi se poboljšala cirkulacija zraka unutar grma. Dobar protok zraka pomaže u sprječavanju bolesti i potiče jači rast biljaka. Također, redovito uklanjanje korova i drugih biljaka koje rastu oko malina i kupina može poboljšati uvjete rasta i smanjiti natjecanje za hranjive tvari i vodu.

Osim orezivanja, ne zaboravite na redovito zalijevanje i gnojidbu, jer će to dodatno pomoći u postizanju zdravih i plodnih biljaka. Koristite organska gnojiva kako biste osigurali da vaša malina i kupina dobiju sve potrebne hranjive tvari bez štetnih kemikalija.

Zaključno, pravilno orezivanje malina i kupina ključno je za uspješan rast i plodonošenje ovih biljaka. Pridržavajući se savjeta o vremenu, tehnikama orezivanja i održavanju alata, možete osigurati da vaše biljke budu zdrave i da donesu obilnu berbu. Orezivanje nije samo zadatak koji se obavlja jednom godišnje, već kontinuirani proces koji zahtijeva pažnju i brigu tijekom cijele godine. S pravilnim pristupom, uživat ćete u slatkim plodovima svojih malina i kupina dugi niz godina.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment