1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako pravilno ožiljavati reznice fikusa?

Kako pravilno ožiljavati reznice fikusa?

Fikus je jedna od najpopularnijih sobnih biljaka, poznata po svojoj otpornosti i lijepom izgledu. Razmnožavanje fikusa putem reznica može biti jednostavan i isplativ način za proširenje vaše kolekcije biljaka ili za stvaranje poklona za prijatelje i obitelj. Ovaj članak će vas provesti kroz proces ožiljavanja reznica fikusa, osiguravajući da vaši novi uzgojeni primjerci budu zdravi i jaki.

Prvo, važno je napomenuti da ožiljavanje reznica predstavlja proces stvaranja korijena na reznicama biljaka prije nego što ih posadimo u tlo. Ovaj korak je ključan za uspjeh vaših reznica, jer osigurava da biljka dobije potrebne hranjive tvari i vodu čim se posadi.

Kada planirate ožiljavati reznice fikusa, odaberite zdravu biljku iz koje ćete uzeti reznice. Idealno je odabrati mladice koje su duge najmanje 10-15 cm i imaju nekoliko listova. Prije nego što krenete u ožiljavanje, pripremite potrebne alate, uključujući oštar nož ili škare, posudu s vodom i hormon rasta, ako ga imate.

Prvi korak u procesu ožiljavanja je rezanje reznica. Uzmite oštri nož ili škare i napravite rez ispod čvora, dio stabljike gdje se listovi nalaze. Ovaj rez bi trebao biti čista i glatka, kako bi se izbjegle ozljede biljke. Nakon što ste izrezali reznice, uklonite donje listove, ostavljajući samo nekoliko gornjih listova. Ovo pomaže biljci da usmjeri energiju na razvoj korijena umjesto na održavanje lišća.

Nakon rezanja, možete potopiti donji dio reznice u hormon rasta, koji će potaknuti brži razvoj korijena. Iako nije obavezno, upotreba hormona rasta može značajno povećati šanse za uspjeh ožiljavanja. Nakon toga, stavite reznicu u posudu s vodom, osiguravajući da je donji dio stabljike potpuno uronjen, dok su gornji listovi iznad razine vode.

Važno je odabrati pravo mjesto za vašu posudu s reznicama. Idealno bi bilo da ih stavite na svijetlo, ali ne izravno na sunce, jer prekomjerna sunčeva svjetlost može osušiti reznice i spriječiti njihov razvoj. Temperatura također igra ključnu ulogu; reznice najbolje uspijevaju na temperaturama između 20-25°C.

Svaka dva do tri dana provjeravajte razinu vode u posudi i mijenjajte je kada postane mutna. Nakon otprilike 4-6 tjedana, trebali biste primijetiti kako se korijeni počinju razvijati. Kada korijeni dosegnu duljinu od nekoliko centimetara, reznice su spremne za presađivanje u zemlju.

Kada se odlučite za presađivanje, pripremite posude s kvalitetnom zemljom za sadnju. Preporučuje se korištenje mješavine koja dobro drenuje, kako bi se izbjeglo truljenje korijena. Napunite posudu zemljom, napravite rupu u sredini i pažljivo stavite reznicu s korijenjem. Zatim lagano pritisnite zemlju oko reznice kako biste osigurali stabilnost.

Nakon presađivanja, zalijte reznicu umjereno, pazeći da ne preplavite biljku. Sljedećih nekoliko tjedana, osigurajte da reznica ima dovoljno svjetla i povremeno je prskajte vodom kako biste održali visoku vlažnost oko biljke. Ovaj proces pomoći će biljci da se prilagodi novom okruženju i nastavi rasti.

U konačnici, ožiljavanje reznica fikusa može biti vrlo nagrađujuće, pružajući vam lijepe nove biljke koje možete uživati ili pokloniti. Uzimanje vremena za pravilno ožiljavanje i briga o reznicama tijekom njihovog rasta može donijeti plodove u obliku zdravih i bujnih fikusa koji će obogatiti vaš životni prostor.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment