Kivi (Actinidia deliciosa) je popularna voćka poznata po svom sočnom okusu i brojnim zdravstvenim prednostima. Uzgoj kivija može biti izazovan, ali uz pravilan pristup, lako možete uzgojiti ovu biljku iz reznica. Ovaj članak će detaljno objasniti proces ožiljavanja reznica kivija, kako bi osigurao uspješan rast i razvoj biljke.
Ožiljavanje reznica je ključni korak u procesu ukorjenjivanja, jer pomaže u poticanju formiranja korijena. Ovaj proces uključuje stvaranje rane na reznici koja će potaknuti biljku na stvaranje korijena. Prvi korak u ovom procesu je odabir zdravih reznica. Idealno je odabrati reznice s jednogodišnjim drvetom, koje su debele oko 0,5 do 1 cm. Reznice trebaju imati najmanje 3-4 pupoljka, a najbolje je uzimati ih u proljeće ili jesen kada je biljka u mirnom razdoblju.
Nakon što ste odabrali reznice, trebate ih pripremiti za ožiljavanje. Uzmite oštri nož ili škare i skratite donji dio reznice pod kutom od 45 stupnjeva. Ovaj rez će povećati površinu koja će biti izložena tlu i potaknuti brže formiranje korijena. Izrežite gornji dio reznice ravno, kako bi se spriječilo isušivanje. Nakon rezanja, reznice je dobro umočiti u hormon za ukorjenjivanje, što će dodatno povećati šanse za uspjeh. Hormoni za ukorjenjivanje dostupni su u obliku praha ili tekućine i možete ih pronaći u vrtnim centrima.
Kada ste pripremili reznice, vrijeme je za sadnju. Pripremite posude s mješavinom tla koja je bogata hranjivim tvarima, a istovremeno dobro drenirana. Idealna mješavina uključuje kompost, perlit i treset. Napunite posude s mješavinom tla i lagano ga utisnite kako bi se uklonio zrak. Zatim, napravite rupe u tlu za reznice. Ove rupe bi trebale biti duboke oko 5 cm. Nakon što ste napravili rupe, umetnite reznice u tlo tako da su donji dijelovi uronjeni u tlo, dok gornji dio ostaje iznad površine.
Nakon sadnje, važno je održavati optimalne uvjete za rast reznica. Stavite posude na svijetlo mjesto, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost koja bi mogla isušiti reznice. Idealna temperatura za ožiljavanje reznica kivija je između 18 i 24 stupnja Celzija. Redovito provjeravajte tlo i osigurajte da ostane vlažno, ali ne previše mokro, kako bi se spriječilo truljenje. Preporučuje se prskanje reznica vodom kako bi se održala visoka vlažnost zraka oko njih.
Nakon nekoliko tjedana, trebali biste primijetiti znakove rasta na reznicama. To može uključivati pojavu novih listova ili pupoljaka. Kada reznice počnu rasti, možete ih presaditi u veće posude ili izravno u vrt, ovisno o uvjetima. Ako ih planirate presaditi u vrt, odaberite sunčano mjesto s dobro dreniranim tlom. Kivi voli svjetlost, ali također zahtijeva zaštitu od jakih vjetrova.
Ukoliko ste pažljivo pratili sve korake, s vremenom ćete imati zdrave i snažne biljke kivija koje će donositi plodove. Uz pravilan uzgoj, kivi će vas nagraditi sočnim voćem koje možete koristiti u raznim jelima ili jednostavno uživati u svježem obliku. Ožiljavanje reznica kivija nije samo zanimljiv proces, već i način da se povežete s prirodom i uživate u plodovima vlastitog rada.