Sadnja tikvica na otvorenom može biti vrlo jednostavna i zadovoljna aktivnost koja donosi bogate plodove. Tikvice su popularna povrtna kultura koja se lako uzgaja i može se koristiti u raznim jelima. U ovom članku ćemo proći kroz sve potrebne korake kako biste uspješno posadili tikvice na otvorenom i uživali u njihovim plodovima.
Prije nego što započnete s sadnjom, važno je odabrati pravu lokaciju. Tikvice vole sunce, stoga odaberite mjesto koje će tijekom dana primati najmanje 6-8 sati sunčeve svjetlosti. Tlo bi trebalo biti plodno, dobro drenirano i bogato organskim tvarima. Ako vaše tlo nije dovoljno plodno, možete dodati kompost ili dobro razgrađeni stajski gnoj kako biste poboljšali kvalitetu tla.
Idealna temperatura za sjetvu tikvica je između 18 i 24 °C. U Hrvatskoj, najbolje je saditi tikvice nakon zadnje zime, obično u svibnju, kada su temperature stabilnije i kada su prošle opasnosti od mraza. Tikvice se mogu saditi direktno u tlo ili se mogu prethodno uzgajati u posudama i zatim presaditi na otvoreno.
Kada ste odabrali lokaciju i pripremili tlo, vrijeme je za sjetvu. Ako se odlučite za direktnu sjetvu, napravite rupe u tlu dubine oko 3-5 cm, udaljene 70-90 cm jedna od druge. U svaku rupu stavite 2-3 sjemenke tikvica. Nakon sjetve, prekrijte sjemenke tlom i lagano ih zalijte. Ako ste prethodno uzgajali tikvice u posudama, presadite ih u otvoreno tlo kada su dostigle visinu od oko 10 cm i kada su razvile nekoliko pravih listova.
Nakon sadnje, redovito zalijevanje je ključno. Tikvice su biljke koje zahtijevaju puno vode, osobito tijekom razdoblja rasta i plodonošenja. Preporučuje se zalijevanje ujutro ili kasno poslijepodne kako bi se smanjila isparavanje vode. Pazite da ne zalijete previše, jer prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena.
Uz pravilno zalijevanje, tikvice također trebaju odgovarajuću njegu. Tijekom rasta, redovito provjeravajte biljke na prisutnost štetnika i bolesti. Najčešći štetnici koji napadaju tikvice su buhači, lisne uši i puževi. Ako primijetite štetnike, koristite prirodne metode suzbijanja ili ekološke pesticide. Osim toga, redovito uklanjanje korova oko biljaka pomoći će u smanjenju konkurencije za hranjive tvari i vodu.
Kada tikvice počnu cvjetati, primijetit ćete žute cvjetove koji se pojavljuju na biljkama. Ovi cvjetovi su muški i ženski, pri čemu su muški cvjetovi obično prvi koji se otvaraju. Ženski cvjetovi, koji će kasnije dati plodove, pojavljuju se malo kasnije. Ako primijetite da se plodovi ne razvijaju, možda će biti potrebno oprašivanje. Možete pomoći prirodi tako da ručno oprašite cvjetove s pčelama ili vjetrom.
Plodovi tikvica obično su spremni za berbu oko 6-8 tjedana nakon sjetve, kada su dugi oko 15-20 cm. Berba tikvica redovito potiče daljnji rast i plodonošenje. Tikvice možete brati tako da ih prerežete škarama ili nožem, pazeći da ne oštetite stabljiku. Kada berete tikvice, najbolje ih je brati dok su mlade, jer su tada mekše i ukusnije.
Uzgoj tikvica može biti vrlo isplativ, a svježe tikvice možete koristiti u raznim jelima, od salata do variva. Također, tikvice su niskokalorične i bogate hranjivim tvarima, što ih čini odličnim izborom za zdrave obroke. Uživajte u plodovima svog rada i eksperimentirajte s različitim receptima kako biste iskoristili svoje tikvice na najbolji način.