1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno postaviti foliju na plastenik?

Kako pravilno postaviti foliju na plastenik?

Plastenici su izuzetno korisni za uzgoj biljaka, posebno u područjima s nepovoljnim klimatskim uvjetima. Jedan od ključnih koraka u postavljanju plastenika je pravilno postavljanje folije koja će osigurati optimalne uvjete za rast biljaka. U ovom članku ćemo detaljno objasniti kako pravilno postaviti foliju na plastenik, koji materijali su potrebni i na što treba obratiti pažnju tijekom procesa.

Prvo, važno je odabrati kvalitetnu foliju koja će izdržati različite vremenske uvjete. Folija za plastenike može biti različitih debljina i vrsta, a najčešće se koristi polietilenska folija. Ova folija pruža dobru propusnost svjetlosti, ali i zaštitu od UV zračenja. Prilikom odabira folije, obratite pažnju na njezinu debljinu, koja se obično kreće između 100 i 200 mikrona. Deblja folija će pružiti bolju otpornost na vjetar i druge vanjske utjecaje.

Nakon što ste odabrali foliju, sljedeći korak je priprema konstrukcije plastenika. Plastenik treba biti stabilan i čvrsto postavljen kako bi izdržao težinu folije i eventualne udare vjetra. Provjerite jesu li svi dijelovi konstrukcije dobro spojeni i da nema oštrih rubova koji bi mogli oštetiti foliju tijekom postavljanja.

Prije nego što počnete postavljati foliju, preporučuje se da odredite točan način na koji će folija biti postavljena. Foliju možete postaviti na nekoliko načina, ovisno o vrsti plastenika i uvjetima na terenu. Najčešće korišteni način je da se folija proteže preko gornjeg dijela konstrukcije i učvrsti na rubovima.

Kada ste spremni za postavljanje, prvo izrežite foliju na potrebnu dužinu. Preporučuje se da folija bude duža od same konstrukcije kako biste imali dovoljno materijala za učvršćivanje na rubovima. Nakon što ste izrezali foliju, postavite je na vrh konstrukcije, vodeći računa da je ravnomjerno raspoređena. Pomoću teže ili dodatnih osoba, osigurajte da folija bude napeta i bez nabora.

Nakon što je folija postavljena, sljedeći korak je učvrstiti je na rubovima. To možete učiniti pomoću drvenih letvica, kamenja ili specijalnih kopči. Učvršćivanje folije na rubovima je ključno kako bi se spriječilo njeno pomicanje tijekom vjetrovitih dana. Ako koristite drvene letvice, preporučuje se da ih pričvrstite na konstrukciju, a zatim na letvice postavite foliju. Na taj način će folija biti sigurno učvršćena, a istovremeno će biti zaštićena od oštećenja.

Također, obratite pažnju na ventilaciju plastenika. Ako je plastenik potpuno zatvoren, može doći do prekomjernog zagrijavanja, što može biti štetno za biljke. Postavite otvore ili ventilacijske sustave kako biste omogućili cirkulaciju zraka unutar plastenika. Ovo je posebno važno tijekom ljetnih mjeseci kada su temperature visoke.

Jedan od savjeta koji može biti koristan je da redovito provjeravate stanje folije. Tijekom vremena, folija može biti podložna oštećenjima uzrokovanim UV zračenjem, vremenskim uvjetima ili fizičkim utjecajima. Ako primijetite bilo kakva oštećenja, pravovremeno ih popravite kako biste osigurali dugotrajnost plastenika.

Na kraju, postavljanje folije na plastenik je važan proces koji zahtijeva pažnju i preciznost. Pravilnim odabirom folije, stabilnom konstrukcijom i pažljivim učvršćivanjem, možete stvoriti optimalne uvjete za rast vaših biljaka. Ulaganje u kvalitetnu foliju i pravilno postavljanje može se isplatiti kroz bolji urod i zdravije biljke.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment