Kruška viljamovka, poznata po svojem slatkom okusu i aromatičnom mirisu, jedan je od najpopularnijih voćnih sorti koje se koriste za proizvodnju rakije. Ova voćka ne samo da je ukusna, već također pruža bogate mogućnosti za destilaciju. U ovom članku ćemo istražiti kako pravilno pripremiti krušku viljamovku za rakiju, uključujući sve potrebne korake od berbe do destilacije.
Priprema kruške viljamovke za rakiju započinje izborom pravih plodova. Idealno je koristiti zrele kruške koje su potpuno razvijene i imaju bogatu, slatku aromu. Zrele kruške su one koje su postigle punu boju i miris, a kada ih pritisnete, trebale bi biti blago mekane. Berba se obavlja ručno, a plodove treba pažljivo odabrati kako bi se izbjeglo oštećenje.
Nakon berbe, kruške je potrebno temeljito oprati kako bi se uklonile sve nečistoće ili kemikalije koje su možda korištene tijekom rasta. Nakon pranja, plodove je potrebno oguliti i narezati na manje komade. Tijekom ovog procesa važno je ukloniti sve oštećene ili trule dijelove, jer oni mogu negativno utjecati na okus rakije. Komadi kruške trebaju biti veličine otprilike 2 do 3 centimetra kako bi se olakšalo fermentiranje.
Kada su kruške pripremljene, sljedeći korak je fermentacija. Za to će vam biti potrebni šećer i kvasac. U velikoj posudi, kombinirajte narezane kruške sa šećerom, obično se koristi oko 100 grama šećera na kilogram krušaka. Ova mješavina će pomoći u procesu fermentacije, jer kvasac koristi šećer kao izvor energije. Nakon dodavanja šećera, dodajte i kvasac. Preporučuje se korištenje specijaliziranog kvasca za voćne rakije, koji će osigurati bolji rezultat.
Mješavinu krušaka, šećera i kvasca treba pokriti gazom ili nekim drugim prozračnim materijalom kako bi se omogućila cirkulacija zraka, a istovremeno spriječila kontaminacija. Ostavite smjesu da fermentira na sobnoj temperaturi od 15 do 25 stupnjeva Celzija, a proces može trajati od dva do tri tjedna. Tijekom fermentacije, redovito provjeravajte mješavinu. Kada se fermentacija završi, smjesa će prestati pjeniti, a miris će postati intenzivniji i voćniji.
Nakon što je fermentacija završena, sljedeći korak je destilacija. Potrebno je pripremiti destilator, koji može biti klasični kućni destilator ili neki komercijalni uređaj. Prilikom destilacije, važno je osigurati da je oprema čista i bez nečistoća. Smjesu kruške i kvasca ulijte u destilator i zagrijte. Tijekom procesa destilacije, para će se formirati i prolaziti kroz kondenzator gdje će se ponovno kondenzirati u tekućinu.
Prva tekućina koja izlazi iz destilatora, poznata kao ‘glava’, obično sadrži nepoželjne spojeve i ne bi se trebala koristiti. Glava se obično odbacuje, dok se ‘srce’, koje je najbolji dio rakije, skuplja za konzumaciju. Na kraju procesa, ‘repovi’ se također odbacuju jer sadrže više nepoželjnih tvari. Kada završite s destilacijom, rakiju treba još jednom filtrirati i pohraniti u boce.
Priprema rakije od kruške viljamovke zahtijeva strpljenje i pažnju, ali nagrada je ukusna i aromatična rakija koju možete uživati samostalno ili kao dio raznih koktela. Osim toga, domaća rakija može biti odličan poklon za prijatelje i obitelj. Uz pravilnu pripremu i destilaciju, vaša kruška viljamovka može postati pravi specijalitet koji će oduševiti svakog tko je proba.