1. Početna
  2. Vrt & Ekologija
  3. Kako pravilno provesti presađivanje biljaka reznicama?

Kako pravilno provesti presađivanje biljaka reznicama?

Presađivanje biljaka reznicama predstavlja popularnu metodu razmnožavanja koja se koristi u hortikulturi, ali i među ljubiteljima biljaka. Ova metoda omogućuje stvaranje novih biljaka iz dijelova postojećih biljaka, što je često jednostavnije i brže od uzgoja iz sjemena. U ovom članku istražit ćemo sve aspekte presađivanja biljaka reznicama, uključujući pripremu, postupak i njegu novih biljaka.

Prvo, važno je razumjeti što su reznice. Reznice su dijelovi biljaka, obično stabljika, koji se koriste za uzgoj novih biljaka. Mogu biti zeljaste ili drvenaste, ovisno o vrsti biljke iz koje dolaze. Najčešće vrste biljaka koje se razmnožavaju reznicama uključuju ruže, lavandu, orhideje, ali i mnoge druge sobne i vrtne biljke.

Priprema za presađivanje reznicama započinje odabirom zdrave i jake biljke iz koje ćemo uzeti reznice. Odaberite biljku koja je u dobrom stanju, bez znakova bolesti ili štetočina. Najbolje je uzimati reznice u proljeće ili rano ljeto kada su biljke u fazi aktivnog rasta. U tom razdoblju biljke će imati više energije za oporavak i ukorjenjivanje.

Kada odaberete biljku, sljedeći korak je rezanje reznica. Koristite oštar, steriliziran nož ili škare kako biste izbjegli oštećenje biljke. Uzmite reznice dužine između 10 i 15 centimetara, s nekoliko listova na vrhu. Donji dio reznice treba rezati tik ispod čvora, mjesta gdje listovi izlaze iz stabljike, jer će se tu formirati korijenje.

Nakon rezanja, reznice bi trebale biti pripremljene za ukorjenjivanje. Preporučuje se umočiti donji dio reznice u hormon za ukorjenjivanje, koji možete pronaći u vrtnim centrima. Ovaj hormon pomaže ubrzati proces ukorjenjivanja i povećava šanse za uspjeh. Nakon toga, reznice treba smjestiti u supstrat za ukorjenjivanje, koji može biti mješavina treseta i perlita ili posebni supstrati dostupni u trgovinama.

Važno je osigurati da reznice budu u vlažnom okruženju dok se ne ukorijene. Možete koristiti plastičnu vrećicu ili stakleni poklopac kako biste stvorili mini staklenik koji će zadržati vlagu. Postavite reznice na svijetlo, ali ne na izravnu sunčevu svjetlost, jer to može uzrokovati da se reznice osuše. Redovito provjeravajte vlažnost supstrata i, ako je potrebno, prskajte vodu kako biste održali odgovarajuću razinu vlažnosti.

Obično, reznice će početi razvijati korijenje unutar nekoliko tjedana. Kada primijetite da su se formirali korijeni, možete presaditi mlade biljke u veće posude ili u vrt. Prilikom presađivanja, pazite da ne oštetite korijenje. U novim posudama, koristite kvalitetnu zemlju koja će omogućiti dobar drenažni sustav.

Nakon presađivanja, nova biljka zahtijeva pravilnu njegu. Redovito zalijevanje je ključno, ali pazite da ne pretjerate, jer to može dovesti do truljenja korijena. Također, biljku treba redovito gnojiti kako bi se potaknuo rast i razvoj. Preporučuje se koristiti gnojivo s niskim udjelom dušika i višim udjelom fosfora, što će pomoći u jačanju korijena.

Presađivanje biljaka reznicama ne samo da je isplativo, već i iznimno zadovoljavajuće. Osim što štedite novac na kupovini novih biljaka, imate priliku stvoriti vlastiti mali vrt pun biljaka koje ste sami uzgojili. U tom procesu također učite više o biljkama i njihovim potrebama, što dodatno obogaćuje vaše iskustvo.

U zaključku, presađivanje biljaka reznicama je jednostavna, ali vrlo učinkovita metoda razmnožavanja biljaka. S pravilnom pripremom i njegom, možete uspješno ukorijeniti reznice i uživati u novim biljkama u svom domu ili vrtu. Ova praksa ne samo da doprinosi očuvanju biljnog bogatstva, već i pruža mogućnost stvaranja prekrasnog okruženja koje će vas veseliti i inspirirati.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment