Rezidba lješnjaka, kao i svake druge voćke, iznimno je važna za održavanje zdravlja stabla, poticanje rasta i povećanje kvalitete plodova. Lješnjak (Corylus avellana) je listopadno drvo koje se najčešće uzgaja zbog svojih ukusnih plodova. Da bi se osigurao dobar urod i zdravo stablo, potrebno je pravilno provoditi rezidbu. Ovaj članak će vas provesti kroz osnovne smjernice o tome kako i kada pravilno rezati lješnjak.
Prvo, važno je napomenuti da se rezidba lješnjaka obavlja u razdoblju mirovanja, obično između kasne zime i ranog proljeća, kada su još uvijek snižene temperature. Ovo je idealno vrijeme jer su stabla u mirovanju, što smanjuje stres i rizik od bolesti. Ako se rezidba obavi u pravom trenutku, stablo će brže zacijeliti i potaknuti novi rast.
Glavni cilj rezidbe lješnjaka je oblikovanje krošnje kako bi se osiguralo dobro prozračivanje i osvjetljavanje. Kada se lješnjak ne reže redovito, može doći do zagušenja krošnje, što stvara idealne uvjete za razvoj bolesti i štetnika. Stoga, kod rezidbe, potrebno je ukloniti sve suhe, oštećene ili bolesne grane. Ove grane često ne donose plodove, a mogu i smanjiti kvalitetu zdravih grana.
Osim uklanjanja bolesnih grana, važno je i oblikovati krošnju stabla. Idealno je da lješnjak ima oblik otvorene piramide, što omogućava bolji prolaz svjetlosti i zraka. Prilikom rezidbe, treba se usredotočiti na to da se ostave grane koje su izravno orijentirane prema van, dok se grane koje rastu prema unutrašnjosti krošnje uklanjaju. Time se smanjuje zagušenje i omogućuje bolji razvoj plodova.
Još jedan važan aspekt rezidbe lješnjaka je poticanje rasta mladih izdanaka. Lješnjak se može podmladiti rezidbom tako da se nakon nekoliko godina, kada stabla postanu starija, skrate starije grane. Ove starije grane često donose manje plodova, pa je uklanjanje korisno za poticanje rasta mladih, produktivnijih grana.
Kada rezati, važno je koristiti oštre i čiste alate kako bi se smanjila mogućnost infekcija i oštećenja. Izrezi trebaju biti glatki, bez ispupčenja, kako bi se spriječilo nakupljanje vlage i razvoj bolesti. Nakon rezidbe, preporučuje se premazivanje izreza specijaliziranim sredstvima za zaštitu biljaka kako bi se dodatno zaštitilo stablo.
U slučaju da niste sigurni kako provesti rezidbu, uvijek se možete posavjetovati s lokalnim agronomom ili stručnjakom za voćarstvo. Oni će vam moći dati savjete prilagođene vašim specifičnim uvjetima uzgoja i pomoći vam da osigurate najbolji mogući rezultat. Također, postoje razni vodiči i priručnici koji detaljno opisuju proces rezidbe lješnjaka, a koji vam mogu biti od velike pomoći.
Na kraju, važno je napomenuti da rezidba lješnjaka nije jednokratni događaj. Ovo je proces koji se mora redovito ponavljati svake godine kako bi stablo ostalo zdravo i plodno. Ulaganje vremena i truda u pravilnu rezidbu lješnjaka donijet će vam bogat urod ukusnih i hranjivih plodova.