1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako pravilno sijati artičoke?

Kako pravilno sijati artičoke?

Artičoka (Cynara scolymus) je ukusna i hranjiva biljka koja se sve više uzgaja u vrtovima diljem Hrvatske. Njena sjetva i uzgoj mogu se činiti izazovnim zadatkom, ali uz pravilne informacije i savjete, možete uspješno posaditi ovu jedinstvenu biljku. U nastavku ćemo objasniti proces sjetve artičoke, od odabira sjemena do njege biljaka.

Prije nego što započnete sjetvu artičoke, važno je odabrati kvalitetno sjeme. Sjeme artičoke možete pronaći u specijaliziranim trgovinama ili online. Odaberite vrste koje su prilagođene vašem klimatskom području. U Hrvatskoj se najčešće uzgajaju sorte poput ‘Green Globe’ i ‘Imperial Star’.

Kada ste odabrali sjeme, sljedeći korak je priprema tla. Artičoka zahtijeva dobro drenirano, plodno tlo bogato organskim tvarima. Preporučuje se miješanje komposta ili dobro razgrađenog stajnjaka u tlo kako bi se poboljšala njegova struktura i hranjivost. Tlo treba biti blago kiselo do neutralno, s pH vrijednošću između 6 i 7. Prije sjetve, obavezno očistite područje od korova i kamenja.

Sjetva artičoke može se obaviti izravno u vrtu ili putem presadnica. Ako se odlučite za sjetvu u zatvorenom prostoru, sjeme možete posaditi u kontejnere otprilike 8 do 10 tjedana prije posljednjeg mraza. Sjeme treba posaditi na dubinu od oko 1 cm i prekriti tankim slojem zemlje. Nakon sjetve, tlo treba biti vlažno, ali ne previše mokro. Kada biljke izrastu i postanu dovoljno jake, mogu se presaditi van, kada prođe opasnost od mraza.

Za izravnu sjetvu u vrt, preporuča se sjetva sjemena u proljeće, kada su temperature tla stabilno iznad 10 °C. Razmak između biljaka trebao bi biti oko 90 cm, jer artičoke rastu prilično široko. Nakon sjetve, područje treba redovito zalijevati, posebno tijekom sušnih razdoblja, kako bi se osigurao dobar rast.

Jedna od najvažnijih stvari u uzgoju artičoke je pravilna njega biljaka. Artičoke su osjetljive na bolesti i štetočine, stoga je važno pratiti stanje biljaka. U slučaju pojave štetočina, kao što su lisne uši ili puževi, možete koristiti prirodne pesticide ili ručne metode uklanjanja. Redovito uklanjanje korova također je ključno, jer konkurencija za hranjive tvari može oslabiti biljke.

Artičoke također zahtijevaju redovno gnojidbu. Preporučuje se upotreba organskih gnojiva, poput komposta ili stajnjaka, svaka 4 do 6 tjedana tijekom vegetacijske sezone. Gnojivo treba ravnomjerno rasporediti oko biljaka, izbjegavajući izravan kontakt s stabljikom.

Kada artičoke počnu cvjetati, primijetit ćete velike, ljubičaste cvjetne glavice. Ove glavice su jestive i mogu se ubrati kada su čvrste i još uvijek zatvorene. U Hrvatskoj, berba se obično događa od svibnja do srpnja. U trenutku berbe, pažljivo ih odrežite nožem ili škarama, ostavljajući nekoliko centimetara stabljike kako bi se potaknulo daljnje cvjetanje.

Nakon berbe, artičoke možete koristiti u raznim jelima, od salata do priloga. Osim što su ukusne, artičoke su bogate antioksidansima i vlaknima, što ih čini zdravim dodatkom vašoj prehrani. Uživanje u vlastitoj berbi artičoka može biti vrlo zadovoljavajuće, stoga se potrudite pravilno ih posaditi i njegovati.

U zaključku, sjetva artičoke može biti iznimno korisna i zabavna aktivnost za svakog vrtlara. Uz pravilnu njegu i pažnju, artičoke mogu postati omiljena kultura u vašem vrtu, a njihova berba donosi ne samo zadovoljstvo, već i zdravu hranu na vašem stolu.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment