U održavanju automobila, jedan od ključnih aspekata sigurnosti i funkcionalnosti vozila je sustav kočenja. U ovom članku ćemo se fokusirati na postupak zamjene bremssattela (kočionog klipa) i pravilno entlüften (izdizanje zraka) kočionog sustava. Ovi koraci su bitni za osiguranje optimalne funkcionalnosti kočnica, što može značajno utjecati na sigurnost vožnje.
Prije nego što započnete bilo kakav rad na kočnicama, važno je napomenuti da je rad s kočionim sustavom vrlo ozbiljna zadaća koja zahtijeva pažnju i preciznost. Osim toga, preporučuje se da se za ovaj postupak posavjetujete s profesionalcem ili, ako ste neiskusni, da potražite pomoć od stručne osobe.
Prvi korak u procesu zamjene bremssattela je priprema. Pripremite sve potrebne alate i materijale. Trebat će vam ključ za matice, odvijač, novi bremssattel, novi disk, te kočione pločice. Osim toga, pripremite i tekućinu za kočnice koja će vam biti potrebna prilikom entlüftinga sustava.
Nakon što ste prikupili sve potrebne alate, sljedeći korak je podizanje vozila. Upotrijebite dizalicu da podignete automobil i osigurajte ga s osloncima kako biste osigurali da je vozilo stabilno. Važno je raditi na ravnoj površini kako bi se izbjegle nezgode tijekom rada.
Kada je vozilo podignuto, skinite kotač s onom stranom gdje planirate zamijeniti bremssattel. Nakon što ste skinuli kotač, vidjet ćete kočioni sustav. Prvo, odvojite kočione cijevi od bremssattela. Ovdje je važno imati na umu da može doći do curenja kočione tekućine, stoga pripremite krpu ili posudu koja će uhvatiti tekućinu.
Sljedeći korak je uklanjanje starog bremssattela. Odvijte matice koje drže bremssattel na mjestu. Nakon što ste uklonili matice, pažljivo skinite stari bremssattel. Provjerite stanje kočionih pločica i diska. Ako su istrošeni, preporučljivo je zamijeniti ih novima.
Postavite novi bremssattel na istu poziciju i učvrstite ga s maticama. Pazite da dobro zategnete matice, ali ne pretjerujte kako ne biste oštetili bremssattel ili vijak. Nakon što ste učvrstili novi bremssattel, ponovno spojite kočione cijevi.
Sada dolazi ključni dio procesa – entlüften sustava. Ovo je postupak uklanjanja zraka iz kočionog sustava, što je od esencijalne važnosti za pravilno funkcioniranje kočnica. Da biste to učinili, trebat će vam pomoćnik ili možete koristiti sustav za entlüften. Prvo, napunite rezervoar za kočionu tekućinu novom tekućinom. Uvjerite se da koristite tekućinu koja odgovara vašem vozilu, obično DOT 4 ili DOT 5.1, ovisno o preporukama proizvođača.
Započnite s entlüftenom postupkom tako da zamolite pomoćnika da pritisne papučicu kočnice dok vi otpuštate ventil za entlüften na bremssattelu. Kada zrak počne izlaziti iz sustava, zatražite od pomoćnika da drži papučicu pritisnutom i zatvorite ventil. Ponovite ovaj postupak nekoliko puta, provjeravajući razinu kočione tekućine u rezervoaru. Kada više ne izlazi zrak, to znači da ste uspješno entlüftali sustav.
Nakon što ste završili s entlüften, provjerite sve spojeve i uvjerite se da nema curenja. Ponovno postavite kotač na mjesto i čvrsto ga učvrstite. Spustite vozilo s dizalice i testirajte kočnice na sigurnom mjestu prije nego krenete na vožnju. Uvijek se pobrinite da je svaki rad na kočnicama proveden s maksimalnom pažnjom kako biste osigurali sigurnost sebe i drugih sudionika u prometu.
Na kraju, važno je napomenuti da redovito održavanje kočnica može značajno produžiti vijek trajanja vašeg vozila i povećati sigurnost tijekom vožnje. Uvijek pratite stanje kočnica i, ako primijetite bilo kakve neobične zvukove ili promjene u performansama, odmah potražite stručnu pomoć.