1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako prepoznati i liječiti bakterijsku bolest anginu kod djece?

Kako prepoznati i liječiti bakterijsku bolest anginu kod djece?

Bakterijska bolest angina, poznata i kao streptokokna angina, jedna je od najčešćih bolesti grla koja pogađa djecu. Ova bolest uzrokovana bakterijom Streptococcus pyogenes može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme ako se ne liječi na vrijeme. U ovom članku istražit ćemo simptome, dijagnosticiranje, liječenje i prevenciju bakterijske angine kod djece.

Simptomi bakterijske angine obično se javljaju naglo i uključuju visoku temperaturu, bol u grlu, otečene limfne čvorove, crvene i upaljene tonzile, a često se mogu vidjeti i bijele naslage na tonzilama. Djeca mogu također imati glavobolju, bolove u trbuhu, mučninu ili povraćanje. Važno je napomenuti da svi ovi simptomi ne moraju biti prisutni, a neki simptomi se mogu zamijeniti s virusnim infekcijama, stoga je važno obratiti se pedijatru za točnu dijagnozu.

Dijagnoza bakterijske angine najčešće se postavlja na temelju kliničkog pregleda i dodatnih testova. Liječnik će pregledati grlo djeteta i potražiti znakove upale i infekcije. Ako se sumnja na bakterijsku infekciju, može se napraviti bris grla koji se šalje na analizu. Ova analiza može potvrditi prisutnost streptokokne bakterije. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti brzi test na streptokoke, koji daje rezultate u nekoliko minuta.

Kada se potvrdi dijagnoza bakterijske angine, liječenje se obično provodi antibioticima. Penicilin ili amoksicilin najčešće su korišteni antibiotici za liječenje ove infekcije. Važno je da djeca završe cijeli tretman antibiotika, čak i ako se simptomi povuku prije vremena, kako bi se spriječila pojava komplikacija. U slučajevima kada dijete nije alergično na penicilin, liječnik će propisati ovaj lijek, dok će se u slučaju alergije koristiti alternativni antibiotici.

Osim antibiotika, liječenje bakterijske angine može uključivati i simptomatsku terapiju. To može uključivati davanje analgetika i antipiretika kako bi se smanjila bol i temperatura. Lijekovi poput ibuprofena ili paracetamola mogu biti korisni za ublažavanje simptoma. Također, važno je osigurati da dijete pije dovoljno tekućine i odmara se kako bi se brže oporavilo.

Prevencija bakterijske angine uključuje održavanje dobre higijene. Učite djecu da redovito peru ruke, posebno nakon kašljanja ili kihanja. Također, izbjegavajte bliski kontakt s osobama koje imaju simptome bolesti grla. Ako dijete ima bakterijsku anginu, važno je da ne ide u školu ili na druge javne skupove dok ne završi s liječenjem i ne bude više zarazno.

U rijetkim slučajevima, bakterijska angina može dovesti do ozbiljnih komplikacija, kao što su reumatska groznica ili upala bubrega. Stoga je ključno pravovremeno prepoznati simptome i započeti liječenje. Roditelji bi trebali biti svjesni da, iako bakterijska angina nije fatalna bolest, može izazvati značajne probleme ako se ne liječi pravilno.

U zaključku, bakterijska bolest angina kod djece je ozbiljna infekcija koja zahtijeva pravilan pristup liječenju. Rano prepoznavanje simptoma i adekvatno liječenje antibiotikom ključno je za brzo ozdravljenje i prevenciju komplikacija. Roditelji trebaju educirati svoju djecu o važnosti higijene i pravovremenom odlasku liječniku kako bi se izbjegle potencijalno ozbiljne posljedice.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment