1. Početna
  2. Životinje & Biljke
  3. Kako presaditi orhideju?

Kako presaditi orhideju?

Orhideje su prekrasne i egzotične biljke koje se često drže u kućnim uvjetima zbog svoje ljepote i raznolikosti. No, kako bi orhideja bila zdrava i cvjetala, važno je znati kada i kako je presaditi. U ovom članku pružit ćemo vam sve potrebne informacije i korake koje trebate slijediti kako biste uspješno presadili svoju orhideju.

Prvo, kada se radi o presaditavanju orhideja, važno je znati da se to ne radi često. Orhideje ne trebaju biti presadjene svake godine. Obično se preporučuje presaditi ih svake dvije do tri godine, ili kada primijetite da su korijeni preplavili posudu ili da je supstrat počeo propadati. Određeni znakovi koji ukazuju na to da je vrijeme za presaditi orhideju uključuju žute ili smeđe korijene, koji su znakovi truljenja, ili ako vidite da je supstrat postao kompaktniji i teže zadržava vlagu.

Prije nego što započnete proces presadivanja, potrebno je pripremiti sve što vam je potrebno. Prvo, odaberite novu posudu. Posuda za orhideje obično ima drenažne rupe kako bi se spriječilo nakupljanje vode, što može dovesti do truljenja korijena. Također, odaberite odgovarajući supstrat za orhideje. Najčešće korišteni materijali uključuju kore bora, sphagnum mahovinu ili posebne mješavine koje su dostupne u vrtnim centrima. Pripremite i sterilne alate, kao što su škare ili nož, kako biste izbjegli moguće infekcije.

Kada ste sve pripremili, sljedeći korak je pažljivo izvaditi orhideju iz stare posude. To možete učiniti tako da nježno pritisnete strane posude kako biste olabavili supstrat i korijene. Nakon što je orhideja izvučena, pregledajte korijene. Ako primijetite bilo kakve trule ili oštećene dijelove, pažljivo ih odrežite sterilnim alatom. Ovo je važan korak jer će uklanjanje oštećenih korijena pomoći orhideji da se bolje ukorijeni u novom supstratu.

Nakon što ste pripremili orhideju, sljedeći korak je stavljanje u novu posudu. Na dno nove posude stavite malo svježeg supstrata, a zatim pažljivo smjestite orhideju tako da su njezini korijeni raspoređeni ravnomjerno. Nakon što ste orhideju postavili, dodajte još supstrata oko korijena, pazeći da ne prekrijete stabljiku. Supstrat bi trebao biti dovoljno labav da zrak može cirkulirati oko korijena, ali dovoljno čvrst da podrži biljku.

Nakon što je orhideja presadjena, važno je pravilno je zalijevati. Orhideje ne vole prekomjernu vlagu, stoga je najbolje pričekati nekoliko dana prije nego što je zalijete. Ovo će omogućiti da se rane na korijenima osuše i smanje rizik od truljenja. Kada počnete zalijevati, učinite to temeljito, ali osigurajte da voda dobro drži drenažu. Idealno je zalijevati orhideju kada je gornji sloj supstrata suh na dodir.

Na kraju, smjestite svoju presadjenu orhideju na mjesto gdje će imati dovoljno svjetlosti, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost koja može opeći listove. Idealna temperatura za orhideje je između 18 i 24 °C. Također, redovito provjeravajte vlagu u zraku, jer orhideje vole vlažan zrak. Možete koristiti ovlaživač zraka ili posudu s vodom koja će isparavati i povećati vlagu oko biljke.

Uzimajući u obzir sve ove korake, presaditi orhideju ne mora biti zastrašujuće. Uz malo pažnje i njege, vaša orhideja će rasti zdravo i cvjetati, donoseći ljepotu u vaš dom. Zapamtite, svaki put kada presadite svoju orhideju, pružate joj novu priliku za rast i razvoj, a time i za stvaranje prekrasnih cvjetova koje će vas oduševiti.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment