Kada se govori o osvjetljenju, često se susrećemo s različitim jedinicama mjere. Dvije od najčešće korištenih jedinica su candela i lumeni. Candelu obično doživljavamo kao mjernu jedinicu za intenzitet svjetlosti, dok su lumeni mjera ukupne količine svjetlosti koju izvor emitira. Za one koji se bave projektiranjem rasvjete, razumijevanje razlike između ovih dviju mjernih jedinica i sposobnost pretvorbe između njih je od esencijalne važnosti.
Candela (cd) je definisana kao intenzitet svjetlosti u određenom smjeru, dok lumen (lm) predstavlja ukupnu svjetlost koju izvor rasvjete isijava u svim smjerovima. Kada razmišljamo o rasvjeti u prostoru, važno je znati koliko lumena je potrebno za osvjetljavanje određenog područja. Ovdje dolazi do izražaja pretvorba između candele i lumena.
Kako bismo pretvorili candele u lumene, potrebno je uzeti u obzir kut raspršenja svjetlosti. Jedna candela jednaka je jednom lumenu po steradijanu. Steradijan je mjera za kut u trodimenzionalnom prostoru. Dakle, kada znamo koliko candele naš izvor svjetlosti emitira, možemo izračunati lumene uzimajući u obzir kut raspršenja svjetlosti.
Na primjer, ako imamo izvor svjetlosti koji emitira 100 candele i raspršuje svjetlost pod kutom od 90 stupnjeva, možemo izračunati ukupan broj lumena koristeći formulu:
Lumeni = Candela × 2π(1 – cos(θ/2))
gdje je θ kut raspršenja. U ovom slučaju, kut od 90 stupnjeva odgovara polovici π radijana, a cos(45°) je približno 0.707. Uzimajući u obzir ove vrijednosti, možemo izračunati ukupan broj lumena.
Osim toga, postoje mnogi online kalkulatori koji olakšavaju ovu pretvorbu. Ovi alati često zahtijevaju unos vrijednosti u candelama i kuta raspršenja te automatski izračunavaju lumene. Ovo može biti iznimno korisno za arhitekte, dizajnere interijera i inženjere rasvjete koji trebaju precizne podatke za svoje projekte.
Važno je napomenuti da prilikom odabira rasvjetnih tijela ne trebamo gledati samo na candele i lumene, već i na druge faktore kao što su temperatura boje, efikasnost i trajnost lampi. Ove karakteristike također utječu na kvalitetu svjetlosti i na to kako će se prostor osjećati. Na primjer, svjetlost koja ima višu temperaturu boje (hladna bijela) može stvoriti drugačiji ambijent od svjetlosti s nižom temperaturom boje (topla bijela), unatoč sličnom broju lumena.
U svijetu rasvjete, razumijevanje kako candelu pretvoriti u lumene može značajno poboljšati našu sposobnost da dizajniramo prostore koji su funkcionalni, estetski privlačni i energetski učinkoviti. S obzirom na to koliko je važno imati odgovarajuću rasvjetu u našim domovima, uredima i javnim prostorima, poznavanje ovih koncepata može biti od velike pomoći.
Naposljetku, pretvorba između candele i lumena nije samo tehnička vještina, već i način da se osigura da svjetlost koju koristimo zadovoljava naše potrebe. Bilo da se radi o odabiru pravog osvjetljenja za našu kuhinju, dnevni boravak ili radni prostor, razumijevanje ovih mjernih jedinica može nam pomoći da postignemo optimalne rezultate.