Gljive sunčanice, poznate i kao Cantharellus cibarius, su jedna od najomiljenijih vrsta jestivih gljiva u Hrvatskoj. Njihov slasni okus i zlatnožuta boja čine ih savršenim dodatkom raznim jelima. U ovom članku istražit ćemo nekoliko ukusnih recepata koji uključuju gljive sunčanice, te savjete kako ih najbolje pripremiti i poslužiti.
Kada govorimo o gljivama sunčanicama, važno je napomenuti da su one vrlo popularne u kulinarstvu zbog svog specifičnog okusa koji podsjeća na voće i orašaste plodove. Osim toga, bogate su hranjivim tvarima, vitaminima i mineralima, što ih čini zdravim izborom za vašu prehranu. Prije nego što se upustimo u recepte, važno je napomenuti da prilikom berbe gljiva trebate biti oprezni i dobro poznavati vrste koje berete. Uvijek se savjetujte s iskusnim beračima ili stručnjacima ako niste sigurni.
Jedan od najjednostavnijih načina pripreme gljiva sunčanica je prženje. Za ovaj recept trebat će vam sljedeći sastojci: 500 g svježih gljiva sunčanica, 2 žlice maslinovog ulja, 2 čehna češnjaka, sol i papar po ukusu, te svježi peršun za posipanje. Prvo, očistite gljive sunčanice od prljavštine i sitnih nečistoća. Zatim ih narežite na manje komade. U tiganju zagrijte maslinovo ulje, dodajte sitno nasjeckani češnjak i pržite ga kratko dok ne zamiriše. Nakon toga dodajte narezane gljive sunčanice i pržite ih na srednjoj vatri oko 10 minuta dok ne dobiju zlatnu boju. Na kraju, posolite i popaprite po ukusu, te pospite svježim peršunom. Ovaj jednostavan prilog savršeno se slaže s mesom ili kao dodatak tjestenini.
Drugi recept koji vrijedi isprobati su tjestenina s gljivama sunčanicama. Za pripremu ovog jela potrebni su vam: 300 g tjestenine po izboru (najbolje će se uklopiti tagliatelle ili špageti), 400 g gljiva sunčanica, 1 luk, 2 češnja češnjaka, 100 ml vrhnja za kuhanje, maslinovo ulje, sol, papar i parmezan za posluživanje. Prvo, skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju. U međuvremenu, na maslinovom ulju pržite sitno sjeckani luk dok ne postane staklast. Dodajte sjeckane gljive sunčanice i pržite još 5 minuta. Zatim dodajte nasjeckani češnjak i pržite još minutu. Nakon toga, dodajte vrhnje za kuhanje i pustite da zakuha. Kada je tjestenina gotova, ocijedite je i dodajte u tiganj s umakom. Sve dobro promiješajte, posolite i popaprite po ukusu. Poslužite toplo, posuto naribanim parmezanom.
Gljive sunčanice možete koristiti i u juhama. Juha od gljiva sunčanica je izvanredno jelo koje će vas zagrijati tijekom hladnih dana. Za pripremu juhe trebat će vam: 300 g gljiva sunčanica, 1 luk, 2 krumpira, 1 mrkva, 1 litra povrtnog temeljca, maslinovo ulje, sol, papar i svježi peršun. Na maslinovom ulju pržite sitno sjeckani luk dok ne postane zlatan. Dodajte nasjeckanu mrkvu i krumpir, pržite nekoliko minuta, a zatim dodajte očišćene i narezane gljive sunčanice. Prelijte sve povrtnim temeljcem i kuhajte na laganoj vatri oko 20 minuta. Kada su povrće i gljive kuhani, juhu možete usitniti štapnim mikserom ili ostaviti komade, ovisno o vašoj preferenciji. Poslužite toplo, posuto svježim peršunom.
Na kraju, gljive sunčanice možete konzervirati ili marinirati kako biste uživali u njima tijekom cijele godine. Marinirane gljive sunčanice su izvrstan dodatak salatama ili kao predjelo. Za marinadu pripremite: 200 ml octa, 100 ml vode, 2 žlice šećera, 1 žlica soli, 2 češnja češnjaka, 1 lovorov list, i nekoliko zrna papra. Očistite gljive, skuhajte ih kratko u slanoj vodi, a zatim ih stavite u staklenke. Skuhajte marinadu od vode, octa, šećera, soli, češnjaka, lovora i papra, te prelijte preko gljiva. Zatvorite staklenke i ostavite da se ohlade. Ove marinirane gljive možete koristiti kao dodatak raznim jelima ili ih poslužiti kao hladno predjelo.
U zaključku, gljive sunčanice su svestran i ukusan sastojak koji možete koristiti u raznim jelima. Njihova priprema ne zahtijeva mnogo vremena, a rezultati su uvijek odlični. Isprobajte naše recepte i uživajte u blagodatima ovih divnih gljiva!