Priprema paradajz sosa za zimnicu jedan je od najomiljenijih načina očuvanja ovog ukusnog voća tijekom cijele godine. Kada se odlučite za pripremu domaćeg paradajz sosa, važno je znati da možete izbjeći konzervanse i kemijske dodatke, koristeći samo prirodne sastojke. Ovaj recept će vas voditi kroz korake pripreme savršenog paradajz sosa koji će obogatiti vaše jela, a pritom je i jednostavan i ekonomičan.
Prvo, odaberite kvalitetne paradajze. Najbolje je koristiti zrele i sočne rajčice, po mogućstvu iz vlastitog vrta ili od lokalnih proizvođača. Rajčice poput sorte San Marzano ili Roma idealne su za pripremu sosa zbog svoje mesnate strukture i slatkog okusa. Pripremite otprilike 3 do 4 kilograma paradajza za jednu veću količinu sosa.
Nakon što ste odabrali rajčice, operite ih temeljito pod mlazom hladne vode i odstranite sve nečistoće. Sljedeći korak je blanširanje rajčica, što će olakšati skidanje kože. U veliku posudu stavite vodu da zakipi, a u drugu posudu pripremite ledenu vodu. Kada voda zakipi, ubacite rajčice u kipuću vodu na 30 sekundi, a zatim ih odmah premjestite u ledenu vodu. Nakon što su se ohladile, lako ćete skinuti kožu s rajčica.
Jednom kada ste očistili rajčice, prerežite ih na pola i izvadite sjemenke. Ovo je opcionalno, ali će vam pomoći da sos bude glatkiji. Nakon toga, nasjeckajte rajčice na sitnije komade, a možete ih i usitniti u blenderu ako želite vrlo glatku konzistenciju.
Sada dolazi trenutak za kuhanje. U velikoj posudi zagrijte malo maslinovog ulja na srednje jakoj vatri. Dodajte sitno sjeckani luk i pirjajte ga dok ne postane proziran. Luk će dodati slatkoću i dubinu okusa vašem soku. Nakon što je luk gotov, dodajte nasjeckane rajčice u posudu. Miješajte smjesu i pustite da kuha na laganoj vatri.
Vrijeme kuhanja ovisi o tome koliko gusta želite da vam sos bude. Ako volite gušći sos, kuhajte ga duže, otprilike 1 do 2 sata, uz povremeno miješanje. Tijekom kuhanja, možete dodati začine po vlastitom ukusu. Sol, papar, sušeni origano, bosiljak i šećer su odlični dodaci koji će poboljšati okus vašeg paradajz sosa. Šećer će neutralizirati kiselost rajčica, dok će svježi ili sušeni začini dodati aromu.
Kada je sos postigao željenu gustoću i okus, vrijeme je za pakiranje. Pripremite staklenke koje su prethodno sterilizirane. Možete ih sterilizirati tako da ih operete u vrućoj vodi ili ih stavite u pećnicu na 100 °C na 15 minuta. Napunite staklenke vrućim sosom ostavljajući malo prostora na vrhu. Zatvorite staklenke čvrsto. Ako želite dodatnu sigurnost, možete ih pasterizirati u kipućoj vodi 15 minuta kako biste produžili rok trajanja.
Čuvajte svoje staklenke na tamnom i hladnom mjestu. Dobar domaći paradajz sos bez konzervansa može trajati do godinu dana, a otvoren može se čuvati u hladnjaku nekoliko tjedana. Pripremom domaćeg paradajz sosa ne samo da ćete uživati u zdravijem i ukusnijem proizvodu, već i podržati lokalne poljoprivrednike i smanjiti upotrebu konzervansa.
Uživajte u svom domaćem paradajz sosu tijekom cijele godine, dodajući ga raznim jelima, od tjestenine do pizze, ili ga koristite kao osnovu za razna jela. Ova jednostavna i prirodna metoda pripreme zasigurno će vas oduševiti i inspirirati za još više kulinarskih avantura!