1. Početna
  2. Kuhanje & Recepti
  3. Kako pripremiti umak od rajčice zimnicu bez konzervansa?

Kako pripremiti umak od rajčice zimnicu bez konzervansa?

Priprema paradajz sosa za zimnicu bez konzervansa postaje sve popularnija među domaćicama koje žele očuvati prirodne okuse i zdravlje svojih obitelji. Ovaj recept ne samo da je jednostavan, nego i iznimno ukusan, a njegova priprema omogućava vam da uživate u okusu svježeg paradajza tijekom cijele godine. U nastavku ćemo proći kroz svaki korak pripreme, čuvanja i korištenja ovog ukusnog sosa.

Za pripremu paradajz sosa, važno je odabrati svježe, zrele paradajze. Idealni su oni iz vlastitog vrta ili oni s lokalnih tržnica, jer su puni okusa i hranjivih tvari. Također, možete koristiti različite sorte paradajza, kao što su crveni, žuti ili čak rajčica, ovisno o tome kakvu boju i okus želite postići. Prvo što trebate učiniti je dobro oprati paradajze i odstraniti peteljke.

Sljedeći korak je blanširanje paradajza. Stavite ih u kipuću vodu na nekoliko minuta, a zatim ih prebacite u ledenu vodu. Ovaj postupak olakšava skidanje kože, što je važno za postizanje glatke konzistencije sosa. Nakon što su paradajzi ohlađeni, jednostavno ih ogulite i narežite na manje komade. U ovom trenutku možete dodati i druge sastojke koji će obogatiti okus sosa, poput luka, češnjaka, paprike ili začinskog bilja poput bosiljka ili origana.

U velikoj posudi zagrijte malo maslinovog ulja i dodajte nasjeckani luk i češnjak. Pržite ih dok ne postanu zlatno smeđi, a zatim dodajte nasjeckane paradajze. Sve promiješajte i pustite da se kuha na srednjoj vatri. Tijekom kuhanja, paradajzi će pustiti svoj sok, što će pridonijeti bogatstvu okusa sosa. Važno je povremeno miješati kako se ne bi zalijepilo za dno posude.

Kako biste dobili gustu i bogatu teksturu, preporuča se kuhanje sosa najmanje sat vremena, a po potrebi i duže. Tijekom tog vremena, po želji možete dodavati začine, poput soli, papra ili šećera, kako biste izbalansirali kiselost paradajza. Kada je sos dostigao željenu gustoću, potrebno ga je pasirati. Možete koristiti štapni mikser ili obični mikser, ovisno o tome kako volite teksturu.

Nakon što ste dobili savršeni paradajz sos, vrijeme je za konzerviranje. Pripremite staklenke koje ste prethodno sterilizirali vrućom vodom ili u pećnici. Napunite staklenke vrućim sosom, ostavljajući malo prostora na vrhu, a zatim ih čvrsto zatvorite poklopcima. Postavite staklenke u veliki lonac s vodom i kuhajte ih 30 do 40 minuta kako biste osigurali da su dobro konzervirane i da se ne pokvare tijekom zime.

Kada su staklenke ohlađene, označite ih datumom pripreme i pohranite na tamno i hladno mjesto. Tako pripremljen paradajz sos možete koristiti tijekom cijele zime. Koristite ga kao osnovu za razne jela, kao što su tjestenine, pizze, variva, ili ga poslužite kao prilog uz meso. Ovaj sos ne sadrži konzervanse, stoga je zdravija opcija za vašu obitelj.

Uzimajući u obzir sve prednosti pripreme domaćeg paradajz sosa, ne samo da ćete uštedjeti novac, već ćete i znati što točno jedete. Cijena svježe pripremljenog sosa je u prosjeku 2 do 3 eura po staklenki, dok u trgovinama konzervirani sosovi mogu koštati i do 5 eura. Osim toga, osjećaj postignuća kada pripremite vlastitu zimnicu je neprocjenjiv.

Na kraju, ne zaboravite da je priprema domaće zimnice ne samo korisna, već i zabavna aktivnost koja može okupiti cijelu obitelj. Uključite djecu u proces i naučite ih o važnosti zdrave prehrane i očuvanja hrane. Na taj način ne samo da ćete uživati u ukusnom jelu, već ćete i stvoriti predivne uspomene s voljenima.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment