U današnje vrijeme, kada se tehnologija brzo razvija, ključno je osigurati da naš hardver ispravno funkcionira. Hardverska provjera zdravlja na Windows 10 operativnom sustavu može pomoći u otkrivanju potencijalnih problema prije nego što postanu ozbiljni. Ovaj članak će vas voditi kroz proces provođenja hardverske provjere zdravlja, objasnit će vam koje alate možete koristiti i kako tumačiti rezultate.
Prvo, važno je razumjeti što podrazumijevamo pod hardverskom provjerom zdravlja. To uključuje analizu performansi i funkcionalnosti komponenti poput procesora, matične ploče, memorije, tvrdog diska i grafičke kartice. Provjera zdravlja može uključivati i testiranje temperature komponenti kako bismo osigurali da se ne pregrijavaju, što može dovesti do ozbiljnih kvarova.
Jedan od najpopularnijih alata za provođenje hardverskih provjera na Windows 10 je Windows Memory Diagnostic, koji se koristi za testiranje memorije računala. Da biste ga koristili, jednostavno upišite ‘Windows Memory Diagnostic’ u pretraživač i odaberite opciju koja se pojavi. Nakon toga, računalo će se ponovno pokrenuti i započeti testiranje. Ovaj alat će provjeriti ima li grešaka u RAM-u, što je ključno za stabilnost sustava.
Osim toga, možete koristiti CrystalDiskInfo, besplatan alat koji pruža informacije o stanju vašeg tvrdog diska. Ovaj alat će prikazati SMART (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) podatke, što vam omogućuje da vidite je li vaš tvrdi disk u dobrom stanju ili pokazuje znakove kvara. Ako primijetite da je stanje diskovnog pogona označeno kao ‘loše’, trebali biste razmisliti o zamjeni diska kako biste izbjegli gubitak podataka.
Za provjeru grafičke kartice, možete koristiti FurMark, alat koji će stresirati vašu grafičku karticu i provjeriti njene performanse. Ovaj alat će vam pomoći da vidite može li vaša grafička kartica izdržati opterećenje bez pregrijavanja ili pada performansi. Ako primijetite prekomjerno zagrijavanje ili pad FPS-a tijekom testa, možda je vrijeme da razmislite o poboljšanju hlađenja ili čak zamjeni grafičke kartice.
Nakon što ste proveli testiranje, važno je tumačiti rezultate. Ako su svi testovi prošli bez grešaka, to je dobar znak da je vaš hardver zdrav. Međutim, ako su se pojavile greške, preporučuje se dodatna dijagnostika ili konzultacija s profesionalcem kako biste utvrdili uzrok problema. U nekim slučajevima, problemi mogu biti uzrokovani softverskim greškama, ali u drugim slučajevima, možda će biti potrebno zamijeniti oštećene komponente.
Osim korištenja alata za hardversku provjeru, također je važno redovito održavati svoj sustav. To uključuje čišćenje prašine iz računala, provjeru ventilacije i redovito ažuriranje softvera. Održavanje urednog i dobro hlađenog sustava može značajno produžiti životni vijek vašeg hardvera.
Na kraju, redovne hardverske provjere zdravlja ne samo da pomažu u održavanju vašeg računala u dobrom stanju, već vam također mogu pomoći da izbjegnete skupe popravke i gubitak podataka. Ulaganje vremena u ove provjere može vam dugoročno uštedjeti novac i frustraciju.