U posljednjih nekoliko godina, ransomware napadi postali su sve učestaliji, a njihova opasnost ne može se podcijeniti, posebno kada su u pitanju zdravstvene ustanove poput bolnica. Ovi napadi ne samo da ugrožavaju sigurnost podataka pacijenata, već mogu imati i ozbiljne posljedice po zdravlje i život ljudi. U ovom članku istražit ćemo kako ransomware napadi utječu na bolnice, koje su posljedice takvih incidenata i što se može učiniti da se zaštiti od njih.
Ransomware je oblik zloćudnog softvera koji blokira pristup računalnim sustavima ili šifrira datoteke, a zatim traži otkupninu za dešifriranje. Bolnice su posebno atraktivna meta za napadače, jer su često ovisne o tehnologiji i podacima koje posjeduju. Kada bolnica postane žrtva ransomware napada, posljedice mogu biti katastrofalne. Pacijenti mogu izgubiti važne medicinske informacije, a liječenje može biti odgođeno ili čak obustavljeno.
Jedan od najpoznatijih ransomware napada na bolnice dogodio se 2017. godine kada je napad WannaCry pogodio zdravstveni sustav u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovaj napad rezultirao je otkazivanjem tisuća zakazanih pregleda i operacija, a bolnice su bile prisiljene preusmjeriti pacijente i koristiti papirnate zapise umjesto digitalnih sustava. U ovom slučaju, procjenjuje se da je šteta iznosila milijune eura, a posljedice su se osjetile i nakon što je napad okončan.
Osim financijskih gubitaka, ransomware napadi mogu uzrokovati i ozbiljne probleme u pružanju zdravstvene skrbi. U situacijama gdje je pristup podacima pacijenata onemogućen, liječnici i medicinsko osoblje ne mogu donositi informirane odluke, što može dovesti do pogoršanja stanja pacijenata. U ekstremnim slučajevima, ovakvi napadi mogu rezultirati smrtnim ishodima, posebno ako se radi o hitnim situacijama gdje je vrijeme ključno.
Kako bi se zaštitile od ransomware napada, bolnice moraju implementirati višeslojne sigurnosne mjere. To uključuje redovno ažuriranje softvera, korištenje antivirusnih programa, te osiguranje mrežne infrastrukture. Edukacija osoblja o prepoznavanju phishing e-mailova i drugih prijetnji također je ključna. Osim toga, bolnice bi trebale imati plan oporavka od katastrofa koji uključuje redovito sigurnosno kopiranje podataka, kako bi se osiguralo da se podaci mogu brzo obnoviti u slučaju napada.
Osim tehničkih mjera, važno je i pravno osvještavanje. U mnogim zemljama postoje zakoni koji reguliraju zaštitu podataka, a bolnice se moraju pridržavati tih zakona kako bi izbjegle dodatne kazne i posljedice. U Europskoj uniji, Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR) propisuje stroge mjere zaštite osobnih podataka, a kršenje tih pravila može rezultirati značajnim novčanim kaznama.
U zaključku, ransomware napadi predstavljaju ozbiljnu prijetnju za bolnice i zdravstvene ustanove. Posljedice takvih napada mogu biti katastrofalne, ne samo s financijskog aspekta, već i u pogledu zdravlja pacijenata. Kako bi se zaštitili, bolnice moraju uložiti u sigurnosne mjere, educirati osoblje i osigurati da su njihovi sustavi za zaštitu podataka u skladu sa zakonskim propisima. Samo na taj način mogu smanjiti rizik od ransomware napada i osigurati sigurnost svojih pacijenata.