1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako rehabilitirati teniski lakat?

Kako rehabilitirati teniski lakat?

Rehabilitacija teniskog lakta, poznata i kao lateralni epikondilitis, predstavlja važan proces oporavka za sve one koji su se suočili s ovom neugodnom ozljedom. Ova bolest najčešće pogađa sportaše, ali i sve one koji se bave ponavljajućim aktivnostima koje uključuju ruke, kao što su slikanje, rad na računalu ili kućanski poslovi. Teniski lakat uzrokuje bol i nelagodu na vanjskoj strani lakta, a može značajno utjecati na kvalitetu života. Stoga je važno razumjeti kako pravilno provesti rehabilitaciju kako bi se što brže vratili svakodnevnim aktivnostima.

Prvi korak u rehabilitaciji teniskog lakta je konzultacija s liječnikom ili fizioterapeutom. Oni će postaviti dijagnozu i preporučiti prikladan plan liječenja. U početnoj fazi rehabilitacije, važno je smanjiti bol i upalu. To se može postići primjenom leda na zahvaćeno područje nekoliko puta dnevno tijekom 15-20 minuta, kao i uzimanjem protuupalnih lijekova, poput ibuprofena, koji mogu pomoći u smanjenju boli i oteklina.

Nakon što se bol i upala smanje, slijedi faza rehabilitacije koja uključuje vježbe istezanja i jačanja. Fizioterapeut može preporučiti specifične vježbe za jačanje mišića podlaktice i povećanje fleksibilnosti zapešća. U početku, vježbe bi trebale biti lagane i postupne, kako bi se izbjeglo daljnje opterećenje ozlijeđenog područja. Primjeri vježbi uključuju istezanje zapešća, rotaciju zapešća i vježbe s malim utezima.

Osim vježbi, korištenje ortotskih uređaja, poput specijalnih narukvica, može pomoći u stabilizaciji zapešća i smanjenju pritiska na lakat. Ove narukvice pružaju podršku i omogućuju vam da se bavite svakodnevnim aktivnostima bez dodatnog opterećenja ozlijeđenog područja. Važno je nositi ih tijekom dana, osobito dok se bavite aktivnostima koje bi mogle pogoršati stanje.

Kako se stanje poboljšava, vježbe se mogu postepeno povećavati. Uključivanje vježbi otpora može dodatno poboljšati snagu mišića i stabilnost. Ove vježbe mogu uključivati korištenje elastičnih traka ili malih utega. Važno je izvoditi vježbe pod nadzorom stručnjaka kako bi se osiguralo da se pravilno izvode i da se izbjegne ponovna ozljeda.

Pored fizičkih vježbi, također je važno obratiti pažnju na ergonomiju i način izvođenja aktivnosti koje su uzrokovale ozljedu. Pravilno pozicioniranje tijela i ruku tijekom rada ili sportskih aktivnosti može pomoći u smanjenju rizika od ponovnog ozljeđivanja. Na primjer, ako provodite puno vremena za računalom, razmislite o korištenju ergonomskih tipkovnica i miševa koji smanjuju opterećenje na zapešću.

Kao dio rehabilitacije, masaža i terapija toplinom također mogu biti korisni. Masaža može pomoći u opuštanju napetih mišića i poboljšanju cirkulacije, dok terapija toplinom može pomoći u smanjenju ukočenosti i poboljšanju pokretljivosti. U nekim slučajevima, liječnik može preporučiti i injekcije kortikosteroida kako bi se smanjila bol i upala.

Rehabilitacija teniskog lakta može trajati nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o težini ozljede i individualnom odgovoru na liječenje. Važno je biti strpljiv i ne žuriti s povratkom aktivnostima koje su uzrokovale ozljedu. U nekim slučajevima, može biti potrebno prilagoditi način treniranja ili bavljenja aktivnostima kako bi se spriječilo ponavljanje ozljede.

U zaključku, rehabilitacija teniskog lakta je proces koji zahtijeva vrijeme, trud i strpljenje. Pravilna dijagnoza i liječenje, zajedno s vježbama, podrškom i prilagodbama u načinu života, mogu vam pomoći da se uspješno oporavite i ponovno uživate u aktivnostima koje volite. Ne zaboravite se posavjetovati s liječnikom ili fizioterapeutom prije nego što započnete bilo koji program rehabilitacije kako biste osigurali da je on prilagođen vašim potrebama.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment