Krizanteme su prekrasne cvjetne biljke koje obogaćuju našu okolinu svojim šarenilom i mirisom, posebno u jesen. No, kako se zima bliži, mnogi se pitaju kako zaštititi ove osjetljive biljke od hladnoće i snijega. U ovom članku ćemo razmotriti nekoliko savjeta i tehnika koje možete koristiti kako biste osigurali da vaše krizanteme prežive zimu i ponovo procvjetaju sljedeće godine.
Prvo, važno je razumjeti da su krizanteme višegodišnje biljke, ali su osjetljive na ekstremne uvjete. Ako živite u području s hladnim zimama, preporučuje se da ih posadite na sunčano mjesto, ali ne previše izloženo vjetru. Sunce će pomoći u jačanju biljaka i omogućiti im da se bolje pripreme za zimske uvjete. Također, prilikom sadnje krizantema, odaberite tlo koje dobro drenaže, jer prekomjerna vlaga može dovesti do truljenja korijena.
Kada se temperatura počne spuštati, vrijeme je da razmislite o pripremi krizantema za zimu. Jedan od najvažnijih koraka je rezanje stabljika na visinu od oko 10-15 cm iznad tla. Ovaj postupak pomaže biljci da se usredotoči na očuvanje energije u korijenu i sprječava oštećenje stabljika tijekom zimskih mjeseci. Nakon rezanja, preporučuje se da biljku prekrijete slojem malča. Malč će pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od smrzavanja. Koristite materijale poput slame, kore ili suhog lišća, ali pazite da ne prekrivaju stabljike.
Osim malča, još jedan važan korak u zaštiti krizantema je osiguravanje dobre drenaže. Ako živite u području s obilnim snijegom, snijeg može pritisnuti i oštetiti biljke. Razmislite o podizanju kreveta za cvijeće kako biste osigurali da se voda ne zadržava oko korijena. Također, možete koristiti zaštitu od vjetra, poput drvenih pregrada ili živice, kako biste smanjili izloženost biljaka jakim vjetrovima koji mogu oštetiti stabljike.
Kada dođe proljeće, važno je postupno otklanjati zaštitu s krizantema. Dok se temperature počinju povećavati, polako uklanjajte malč kako biste omogućili sunčevoj svjetlosti da dođe do biljaka. Također, provjerite ima li znakova novog rasta i oštećenja. Ako primijetite mrtve ili oštećene dijelove, obavezno ih uklonite kako biste potaknuli zdrav rast. U proljeće možete dodati i gnojivo bogato dušikom kako biste potaknuli novi rast i procvat.
Ukoliko imate krizanteme u posudama, postupak pripreme za zimu malo se razlikuje. Posude možete unijeti u zatvoreni prostor poput garaže ili podruma, gdje su zaštićene od hladnoće. Prilikom unosa, smanjite zalijevanje jer će biljke u hladnijem okruženju imati manju potrebu za vodom. Pazite da ne smrznu, ali i da ne budu izložene prekomjernoj vlazi.
Na kraju, važno je napomenuti da krizanteme vole vlagu, ali ne podnose stajaću vodu. Stoga, tijekom zime pazite na uvjete u kojima se nalaze. Ako se temperatura znatno poveća tijekom zime, provjerite tlo i po potrebi zalijte biljke, ali pazite da ne prekomjerno zalijete.
U zaključku, pravilna priprema krizantema za zimu može značajno povećati njihove šanse za preživljavanje i uspješan ponovni procvat. Uz malo truda i pažnje, možete uživati u ljepoti ovih biljaka godinama koje dolaze.