1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako sanirati žulj na peti?

Kako sanirati žulj na peti?

Žuljevi su česta pojava, osobito tijekom ljeta kada nosimo otvorene sandale ili tijekom aktivnosti koje uključuju dugotrajno hodanje. Oni nastaju kao rezultat trenja između kože i obuće, a najčešće se javljaju na petama, prstima i drugim dijelovima stopala. Iako žuljevi obično nisu ozbiljna zdravstvena stanja, mogu biti bolni i neugodni. U ovom članku istražit ćemo načine kako sanirati žulj na peti te pružiti savjete za prevenciju.

Kada primijetite žulj, prvi korak je procijeniti njegovu veličinu i stanje. Ako je žulj mali i bez tekućine, najbolje ga je ostaviti na miru. Koža će se prirodno obnoviti. Međutim, ako je žulj velik, bolan ili se čini da će puknuti, važno je poduzeti određene mjere opreza kako biste izbjegli infekciju.

Jedna od prvih stvari koju trebate učiniti je očistiti područje oko žulja. Koristite blagu sapunicu i toplu vodu, a zatim osušite kožu tapkajući je čistim ručnikom. Nakon što je koža suha, možete primijeniti antiseptički sprej ili kremu kako biste spriječili infekciju. Nakon toga, važno je zaštititi žulj. Možete koristiti posebne flastere za žuljeve koji su dizajnirani da smanje pritisak i trenje na zahvaćenom području. Ovi flasteri često sadrže gel koji pomaže u ublažavanju boli i potiče brže zacjeljivanje.

Ako je žulj već napuknuo, ne pokušavajte ga sami probušiti. Umjesto toga, nježno ga očistite, a zatim pokrijte sterilnom gazom ili flasterom. Održavanje područja suhim i čistim ključno je za sprečavanje infekcije. U slučaju da primijetite crvenilo, otečenost ili gnoj, obavezno se obratite liječniku, jer to mogu biti znakovi infekcije.

Osim što se bavite postojećim žuljevima, važno je razmisliti o prevenciji u budućnosti. Prvo, obratite pažnju na obuću koju nosite. Odabir kvalitetne obuće koja se dobro uklapa može znatno smanjiti rizik od nastanka žuljeva. Izbjegavajte uske ili previše labave cipele, jer obje varijante mogu izazvati trenje na koži. Također, razmislite o nošenju čarapa od materijala koji upijaju znoj, jer vlažnost može povećati trenje.

Druga korisna strategija za prevenciju je korištenje posebnih jastučića ili gelova koji se stavljaju u obuću. Ovi dodaci pomažu u smanjenju pritiska i trenja na određenim dijelovima stopala. Također, ako planirate duže šetnje ili aktivnosti, razmislite o korištenju kreme ili spreja za zaštitu kože na stopalima. Ovi proizvodi stvaraju barijeru između kože i obuće, čime se smanjuje rizik od nastanka žuljeva.

Za osobe koje su sklone žuljevima, preporučuje se i redovita njega stopala. Redovito namakanje stopala u toploj vodi s dodatkom morske soli ili eteričnih ulja može pomoći u opuštanju i omekšavanju kože. Nakon toga, koristite hidratantnu kremu kako biste spriječili isušivanje kože. Njega stopala može uključivati i redovito podrezivanje noktiju i uklanjanje mrtve kože, čime se smanjuje rizik od trenja i nastanka žuljeva.

U zaključku, žuljevi na peti su neugodna pojava koja se može sanirati pravilnom njegom i zaštitom. Uvijek je važno slušati svoje tijelo i reagirati na vrijeme kako biste spriječili daljnje komplikacije. S pravilnim pristupom, možete se brzo oporaviti i uživati u bezbolnom hodanju.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment