Spavanje beba po mjesecima predstavlja ključno pitanje za mnoge roditelje. Sa svakim novim mjesecom, bebine potrebe za snom se mijenjaju, a razumijevanje tih promjena može pomoći roditeljima da bolje prilagode svoje rutine i očekivanja. U prvih nekoliko mjeseci, novorođenčad spava najveći dio dana, dok se s vremenom njihovo spavanje počinje organizirati i regulirati. U ovom članku istražit ćemo kako se spavanje beba razvija kroz prve godine života.
U prvim tjednima života, novorođenčad obično spava između 14 i 17 sati dnevno, raspoređeno u kratke periode od dva do četiri sata. Ova potreba za snom rezultat je intenzivnog rasta i razvoja. Bebe se bude zbog gladi, promjene pelena ili jednostavno zbog potrebe za udobnošću. Tijekom ovog razdoblja, roditeljima može biti izazovno uspostaviti rutinu, jer se bebine potrebe često mijenjaju.
Kako beba raste, dolazi do promjena u obrascima spavanja. U drugom mjesecu života, većina beba počinje spavati duže u noći, dok su dani i dalje ispunjeni kratkim drijemanjima. U ovom razdoblju, roditelji bi trebali pokušati uspostaviti rutinu spavanja koja uključuje mirne aktivnosti prije spavanja, poput čitanja knjiga ili pjevanja uspavanki. Ove aktivnosti mogu pomoći bebi da se opusti i pripremi za spavanje.
U trećem mjesecu, mnoge bebe počinju razvijati stabilnije obrasce spavanja. Mogu spavati od četiri do šest sati neprekidno noću, što je olakšanje za umorne roditelje. U ovom razdoblju, važno je osigurati da beba ima udoban prostor za spavanje, kao i da je okruženje mirno i tamno. Također, roditelji bi trebali paziti na znakove umora kod svoje bebe, kao što su trljanje očiju ili povlačenje uši, i odmah reagirati na njih.
U četvrtom mjesecu, bebe često prolaze kroz fazu koja se naziva “regresija spavanja”. Ova faza može biti izazovna jer beba može početi buditi se češće noću. Razlozi za to mogu uključivati razvojne promjene, poput zubića ili novih vještina, poput okretanja. U ovom trenutku, roditelji trebaju biti strpljivi i nastaviti s rutinskim aktivnostima koje pomažu bebi da se smiri i uspava.
Od petog do šestog mjeseca, većina beba počinje spavati dulje periode noću, a drijemanja tijekom dana postaju sve kraća. Bebe obično spavaju između 12 i 15 sati ukupno, s dva do tri drijemanja tijekom dana. Ovo je također vrijeme kada se može početi uvoditi čvrsta hrana, što može utjecati na obrasce spavanja. Roditelji bi trebali paziti na to kako nova hrana utječe na bebu i prilagoditi raspored hranjenja i spavanja prema potrebama djeteta.
U dobi od sedam do devet mjeseci, bebe postaju sve svjesnije svog okruženja, što može rezultirati s poteškoćama pri uspavljivanju. U ovom razdoblju, bebe često proživljavaju anksioznost od odvajanja, što može otežati uspavljivanje. Roditelji bi trebali pružiti sigurnost i utjehu svojoj bebi, a istovremeno poticati samostalno uspavljivanje. Rutina prije spavanja može biti od velike pomoći, a roditelji bi trebali pokušati ostati dosljedni u svojim postupcima.
Kada beba dosegne dobi od deset do dvanaest mjeseci, obrasci spavanja se obično stabiliziraju. Mnoge bebe spavaju od 10 do 12 sati noću, uz jedan ili dva drijemanja tijekom dana. U ovom razdoblju, roditelji mogu primijetiti da se beba više igra i istražuje, što može rezultirati s manje vremena za spavanje. I dalje je važno održavati rutinu i pružiti mirno okruženje za spavanje, kako bi beba mogla dobiti potrebni odmor.
Na kraju, svaka beba je jedinstvena i može imati svoje specifične potrebe kada je u pitanju spavanje. Važno je pratiti promjene i prilagoditi se potrebama djeteta. Razumijevanje kako se spavanje beba mijenja po mjesecima može pomoći roditeljima da se lakše nose s izazovima koje donosi roditeljstvo.