1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako se liječi kratkovidnost kod djece?

Kako se liječi kratkovidnost kod djece?

Kratkovidnost, poznata i kao miopija, sve je češći problem među djecom. Ovaj poremećaj vida javlja se kada je oko predugo ili kada rožnica previše zakrivljena, što uzrokuje da svjetlost koja ulazi u oko ne bude pravilno fokusirana na mrežnici. Umjesto toga, slika se formira ispred mrežnice, što rezultira nejasnim vidom na daljinu. Djeca s kratkovidnošću često se bore s fokusiranjem na predmete koji se nalaze daleko, što može utjecati na njihovo obrazovanje i svakodnevni život. U ovom članku istražit ćemo različite metode liječenja kratkovidnosti kod djece.

Prvi korak u liječenju kratkovidnosti je pravilna dijagnoza. Roditelji često primjećuju da njihovo dijete ne može jasno vidjeti iz daljine, ili se žali na glavobolje, umor ili naprezanje očiju. Ako primijetite ove simptome, važno je da dijete odvedete na oftalmološki pregled. Oftalmolog će provesti detaljan pregled vida, uključujući testove vida i mjerenje očne osi, kako bi utvrdio postoji li kratkovidnost i koliko je teška.

Jedna od najčešćih metoda liječenja kratkovidnosti kod djece je nošenje naočala. Naočale s odgovarajućim dioptrijskim staklima pomažu djetetu da ispravi svoj vid i jasno vidi predmete na daljinu. Važno je da se odabere pravi okvir i dioptrija, a kako bi se to postiglo, oftalmolog će preporučiti odgovarajuće naočale na temelju rezultata pregleda. Mnogi roditelji smatraju da je nošenje naočala kod djece neugodno, ali uz pravilnu podršku i odabir naočala, djeca se mogu prilagoditi i s vremenom ih prihvatiti kao dio svog svakodnevnog života.

Osim naočala, kontaktne leće također su popularna opcija za liječenje kratkovidnosti. Kontaktne leće su tanke plastične leće koje se stavljaju izravno na rožnicu oka. Ova opcija može biti privlačna za stariju djecu i tinejdžere koji ne žele nositi naočale. Kontaktne leće omogućuju veću slobodu i aktivnost, ali je važno naglasiti da se moraju pravilno održavati i redovito mijenjati kako bi se izbjegle infekcije ili druge komplikacije.

U posljednje vrijeme, ortokeratološke leće postaju sve popularnije među djecom s kratkovidnošću. Ove leće se nose tijekom noći, a njihova svrha je da promijene oblik rožnice dok dijete spava. Na taj način, dijete može tijekom dana uživati u jasnom vidu bez potrebne upotrebe naočala ili kontaktnih leća. Ova metoda može usporiti napredovanje kratkovidnosti, ali zahtijeva redovito praćenje i kontrolu od strane oftalmologa.

Osim optičkih rješenja, postoje i druge strategije koje roditelji mogu primijeniti kako bi pomogli svojoj djeci s kratkovidnošću. Jedna od njih je poticanje djece na provođenje više vremena na otvorenom. Istraživanja su pokazala da djeca koja provode više vremena vani imaju manji rizik od razvoja kratkovidnosti. Sunčeva svjetlost i udaljenost od bliskih objekata pomažu očima u razvoju i održavanju zdravlja.

Također, važno je ograničiti vrijeme koje djeca provode ispred ekrana. Dugotrajno gledanje u ekrane, bilo da se radi o računalima, tabletima ili telefonima, može dovesti do naprezanja očiju i pogoršanja vida. Roditelji bi trebali poticati redovite pauze i aktivnosti koje uključuju gledanje u daljinu, kao što su igre na otvorenom ili čitanje iz daljine.

Za kraj, važno je napomenuti da kratkovidnost može napredovati tijekom djetinjstva i adolescencije. Redoviti pregledi vida su ključni za praćenje promjena u vidu i pravovremeno prilagođavanje terapije. Uz pravilan pristup i podršku, većina djece s kratkovidnošću može voditi normalan i aktivan život.

Uzimajući u obzir sve navedeno, liječenje kratkovidnosti kod djece uključuje kombinaciju pravilne dijagnostike, optičkih rješenja poput naočala ili kontaktnih leća, te promjena u životnim navikama. Važno je da roditelji budu uključeni u proces i da pružaju podršku svojoj djeci kako bi se nosila s ovim izazovom.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment