1. Početna
  2. Zdravlje & Sportovi
  3. Kako se liječi proljev?

Kako se liječi proljev?

Proljev je česta i neugodna pojava koja može zadesiti svakoga, a uzroci su raznoliki. Od virusnih infekcija, bakterija, parazita do prehrambenih intolerancija, proljev može nastati iz različitih razloga. Osim što je neugodan, proljev može dovesti i do ozbiljnih zdravstvenih problema, osobito ako se ne liječi pravilno. U ovom članku ćemo istražiti razne metode liječenja proljeva, kao i prevenciju ovog stanja.

Prvo, važno je razumjeti što proljev zapravo jest. Proljev se definira kao česta i tekuća stolica. Može biti akutan, koji traje nekoliko dana, ili kroničan, koji traje dulje od tri tjedna. Osobe koje pate od proljeva često osjećaju grčeve u trbuhu, nadutost i povremeno mučninu. U težim slučajevima, proljev može uzrokovati dehidraciju, što je posebno opasno za djecu i starije osobe.

Kada se suočite s proljevom, prvi korak je osigurati adekvatnu hidrataciju. Tijelo gubi puno tekućine i elektrolita tijekom proljeva, što može dovesti do dehidracije. Preporučuje se piti vodu, bistre juhe ili elektrolitske napitke koji su dostupni u ljekarnama. Ovi napici pomažu nadoknaditi izgubljene minerale poput natrija i kalija, koji su ključni za pravilno funkcioniranje tijela.

Osim hidratacije, važno je prilagoditi prehranu. Tijekom proljeva, preporučuje se konzumirati laganu hranu koja je lako probavljiva. Banane, riža, jabuke i tost (poznata BRAT dijeta) su često preporučeni, jer pomažu u smanjenju iritacije probavnog sustava. Izbjegavajte masnu, začinjenu hranu, mliječne proizvode i alkohol, jer oni mogu pogoršati simptome.

U slučaju bakterijskih ili parazitskih infekcija, liječnik može preporučiti primjenu antibiotika ili antiparazitika. No, važno je napomenuti da se antibiotici ne preporučuju za liječenje proljeva uzrokovanog virusima, jer mogu pogoršati stanje. Uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom prije nego što započnete bilo kakav tretman.

Uz oralnu rehidraciju i promjene u prehrani, postoje i lijekovi koji se mogu koristiti za liječenje proljeva. Lijekovi poput loperamida mogu pomoći u smanjenju učestalosti stolice, ali se ne preporučuju u svim slučajevima, osobito ako proljev prati visoka temperatura ili krv u stolici. U takvim slučajevima, važno je potražiti liječničku pomoć, jer to može biti znak ozbiljnijeg stanja.

Osim liječenja, prevencija proljeva također igra ključnu ulogu. Pridržavanje higijenskih pravila, kao što su redovito pranje ruku, konzumacija sigurne hrane i vode te izbjegavanje kontakta s osobama koje imaju proljev, može značajno smanjiti rizik od infekcija. Također, osobe koje putuju u zemlje s nižim higijenskim standardima trebaju biti oprezne s hranom i vodom koju konzumiraju.

U zaključku, proljev je neugodno stanje koje može imati različite uzroke. Od pravilne hidratacije i prehrane do odgovarajućih lijekova, postoje različite metode liječenja proljeva. Uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom ako proljev traje duže od nekoliko dana ili ako su prisutni ozbiljni simptomi. Zapamtite, prevencija je ključna, stoga se pridržavajte higijenskih mjera i budite oprezni s hranom koju jedete.

Was this article helpful?

Related Articles

Leave a Comment